Wiele osób zastanawia się, czy zakup sejfu jest w dzisiejszych czasach uzasadniony. Tak nietypowa inwestycja nie ma przecież silnych argumentów w kontekście realnego zagrożenia, prawda? Otóż nic bardziej mylnego! Najlepszym dowodem są tutaj dane na temat tegorocznych incydentów. O czym mówią niepokojące komunikaty? Dlaczego sejf domowy staje się niezbędnym elementem wyposażenia? Zapraszamy do lektury!
Zakup sejfu a współczesne realia
Na wstępie warto przytoczyć informacje na temat aktualnych trendów inwestycyjnych Polaków. Jak informuje Mennica Polska, ubiegły rok był rekordowy w kontekście nabywania wszelkiego rodzaju produktów wykonanych ze złota inwestycyjnego. Łączna ilość niemal 20. ton wyrobów wykonanych z tego wyjątkowego kruszcu uplasowała nasz kraj w zestawieniu europejskich liderów. Podobne wyniki prezentuje rynek biżuterii oraz kosztowności.
Jednak tak imponujące rezultaty należy zestawić z mniej pozytywnymi aspektami codziennej rzeczywistości. Doskonałym kontrastem jest bowiem sprawozdanie opublikowane przez Komendę Główną Policji. Z raportów wynika, że liczba kradzieży z włamaniem wyniosła prawie 40 tysięcy – dane liczbowe dotyczą tylko minionych 6 miesięcy!
Co więcej, analiza poszczególnych województw pokazuje, że niektóre obszary Polski mierzą się z niemal dwukrotnie wyższą skalą nieuczciwych praktyk. Sytuacji nie poprawia fakt, że odnotowywany poziom wykrywalności poszczególnych przestępstw w ciągu ostatnich lat to około 52%.
Biorąc to pod uwagę, zakup sejfu przestaje być odbierany, jako przykład nieprzemyślanej zachcianki lub fantazji, ale wzór świadomego i odpowiedzialnego zabezpieczenia rodzinnych pamiątek oraz kosztowności. Czym wyróżnia się profesjonalny sprzęt?
Odpowiedni sejf do domu – cechy i benefity
Aby urządzenie gwarantowało bezpieczeństwo, praktyczność i funkcjonalność, powinno zawierać kilka istotnych atrybutów. Pierwszym składnikiem jest sama klasa bezpieczeństwa, która opisuje potencjał i możliwości wdrożonych mechanizmów oraz technologii.
Wówczas certyfikat odporności w minimalnym zakresie S1 zapewnia budowę i skuteczność działania potwierdzoną renomowanymi i sprawdzonymi ośrodkami badawczymi. Dodatkowo, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji określa warunki dotyczące odpowiedzialnego zarządzania wymienionym ekwipunkiem. To właśnie norma S1 stanowi minimalny zakres bezpieczeństwa w tym kontekście, co zwiększa użyteczność samego sejfu.
Klasa bezpieczeństwa ma również ogromne znaczenie ze względu na kwestie ubezpieczeniowe. Poziom asekuracji wpływa bowiem na ochronę magazynowanych obiektów.
Istotnym kryterium jest także docelowe przeznaczenie kasy. Odpowiedni sejf do domu dostosowuje się do specyfiki i parametrów poszczególnych przedmiotów, gwarantując doskonałą ochronę. W konsekwencji papiery wartościowe, gotówka lub cenne dokumenty wymagają innych narzędzi, niż nośniki danych.
Kolejnym aspektem jest wielkość przyszłego zakupu oraz model samego zamka. Obszerniejszy typ pozwoli na pomieszczenie kolejnych eksponatów lub kosztowności, bez konieczności częstej zmiany produktu. Dobór najwygodniejszej formy otwierania i zamykania przenosi się jednocześnie na satysfakcję z użytkowania oraz sprawną obsługę.
Wówczas sejf domowy staje się niezwykle funkcjonalność narzędziem, które dostarcza samych korzyści. Konsumenci zyskują zatem efektywne zabezpieczenie cennych przedmiotów, kontrolę i porządek, asekurację przed dodatkowymi niebezpieczeństwami w postaci pożarów lub powodzi, ale przede wszystkim – spokój ducha!