Jak zmienić kod w sejfie?

Jak zmienić kod w sejfie?

Zmiana kodów dostępowych w sejfach jest ważna głównie ze względów bezpieczeństwa. Standardowo warto edytować szyfry co najmniej raz w roku, jednakże dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa można to robić nawet raz w miesiącu – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb właściciela sejfu. Chcesz dowiedzieć się, jak zmienić kod do sejfu? Zobacz standardowe procedury jak zmienić kod w sejfie elektronicznym i mechanicznym.

Zmiana kodu do sejfu – kiedy to konieczne i jak często warto to robić?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić kod w sejfie, prawdopodobnie czujesz, że poziom dotychczasowego bezpieczeństwa szyfru nie jest wystarczający. Zdecyduj się na zmianę kodu do sejfu zawsze wtedy, kiedy:

 • istnieje ryzyko, że niepowołana osoba uzyskała dostęp do szyfru,
 • obecny kod dostępowy jest używany dłużej niż rok,
 • chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa przechowywanego mienia.

Nowoczesne sejfy są najczęściej wyposażone w dwie odmiany zamków: mechaniczne oraz elektroniczne. Alternatywa to biometria i zdalny dostęp do skrytki pancernej z użyciem aplikacji mobilnej. Modele z zamkami mechanicznymi najczęściej są wyposażone w dwie tarcze: stałą i obrotową.

Otwieranie zamków mechanicznych z szyfrem obrotowym wymaga precyzji, szczególnie ze względu na fakt, że podziałka do szyfrowania mieści się w przedziale od 0 do 99.

Jak zmienić kod w sejfie mechanicznym?

Zmiana kodu do sejfu mechanicznego nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak bez szczegółowej instrukcji samodzielna edycja kodu jest praktycznie niemożliwa. Zanim zaczniesz zmieniać kod w swoim sejfie mechanicznym: otwórz drzwiczki, następnie zamknij zamek i ustaw tarczę obrotową na ostatniej pozycji szyfru pod lewą kreską.

Następnie musisz włożyć klucz ustawiający do otworu w tylnej ścianie drzwi sejfu – to niezbędne, aby móc zmienić kod dostępowy. Po obróceniu klucza o 90 stopni do oporu możesz przystąpić do ustawiania nowego szyfru.

 1. Obróć pokrętło w lewo i ustaw pierwszą cyfrę kodu pod lewą kreską.
 2. Następnie wykonaj trzy obroty w lewo i ustaw ponownie pierwszą cyfrę kodu pod lewą kreską.
 3. Kolejny krok to obrócenie tarczy w prawo i ustawienie drugiej cyfry kodu do sejfu.
 4. Ostatecznie trzeba obrócić pokrętło lewo i ustawić trzecią cyfrę kodu, a w celu potwierdzenia trzeba wykonać jeden obrót w lewo i potwierdzić podaną cyfrę kodu.

Na koniec tarcza powinna pozostać w tym samym położeniu, wyjmij kluczyk i sprawdź kilka razy czy nowy kod na pewno działa.

Jak zmienić PIN w sejfie elektronicznym?

Zmiana kodu do sejfu elektronicznego jest nieco łatwiejsza niż w przypadku sejfów mechanicznych. Musisz wykonać tylko kilka kroków, aby ustawić nowy szyfr dostępowy.

 1. Otwórz drzwiczki do sejfu.
 2. Wciśnij przycisk z cyfrą „0” na kilka sekund lub przyciśnij kilka razy.
 3. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego wpisz aktualny kod dostępowy.
 4. Następnie wprowadzić nowy kod PIN.
 5. Potwierdź operację poprzez ponowne wprowadzenie nowego kodu – usłyszysz kolejny sygnał dźwiękowy.

To prosta procedura, jak zmienić kod do sejfu elektronicznego. Zawsze pamiętaj też o tym, aby na koniec sprawdzić, czy nowy kod PIN w sejfie na pewno działa. W przeciwnym razie możesz zatrzasnąć drzwiczki, a wtedy nie obejdzie się bez wizyty serwisu.

Zmiana kodu do sejfu – czy warto to robić?

Zdecydowanie tak. Regularne zmienianie kodów dostępowych do sejfów pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przechowywanego mienia w skrytce. W ten sposób redukujesz też ryzyko, że ktokolwiek odgadnie hasło dostępowe. Samodzielna zmiana kodu do sejfu jest prosta – potrzebujesz tylko kilku wskazówek. Zachowaj też spokój w trakcie wprowadzania nowego szyfru, aby nie pomylić się i nie zablokować dostępu do sejfu.