Sejfy domowe, biurowe i bankowe to zespół zaawansowanych mechanizmów zespolonych z elektronicznymi systemami dostępowymi, które umożliwiają zabezpieczenie mienia na wypadek kradzieży. Nowoczesne sejfy są produkowane zgodnie z normami europejskimi PN-EN 14450 oraz PN-EN 1143-1/2, które dotyczą bezpieczeństwa oraz odporności systemu na uszkodzenia. Czy wiesz już, jak ustawić kod do sejfu albo zmienić już istniejące zabezpieczenia? Jeśli nie, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Budowa sejfu – to musisz wiedzieć, zanim zaczniesz z niego korzystać!
Nowoczesne sejfy domowe i biurowe są zbudowane z kilku elementów składowych: korpusu, drzwi, zamka oraz systemu ryglującego. Korpus powinien być zbudowany z wysokiej jakości stali, która zabezpieczy przechowywane mienie przed ogniem oraz włamaniami. Standardem do zastosowania domowego jest obecnie klasa bezpieczeństwa S1 o korpusach jednościennych oraz S2, gdzie występują korpusy trójścienne.
Drzwi do sejfu powinny być grube, wyposażone w zawiasy 180 stopni oraz gwarantujące bezpieczeństwo mienia przechowywanego wewnątrz skrytki. Co więcej, dobry sejf powinien być wyposażony zamek: mechaniczny lub elektroniczny do wyboru. Powyższe elementy w połączeniu z systemem ryglującym są w stanie zagwarantować pełnię bezpieczeństwa, niezależnie od miejsca montażu sejfu.
Jak ustawić kod do sejfu mechanicznego? Poradnik krok po kroku
Procedury, jak ustawić kod do sejfu różnią się zależnie od tego, jaki zamek został zamontowany w danym modelu skrytki. Standardowe zamknięcia mechaniczne wymagają na początek otwarcia sejfu, a następnie przy otwartych drzwiczkach zaryglowania mechanizmu. W ten sposób można wprowadzić nowy kod dostępowy do sejfu, np. z użyciem pokrętła mechanicznego.
Po wprowadzeniu starego szyfru trzeba pozostawić pokrętło na ostatniej cyfrze ciągu i włożyć dedykowany klucz ustawiający mechanizm. Po przekręceniu go o 90 stopni następuje wprowadzenie nowego kodu, a po zakończeniu czynności wystarczy wyciągnąć kluczyk serwisowy. Przed ostatecznym zamknięciem drzwi warto sprawdzić działanie nowego kodu „na sucho”. Jeśli działa poprawnie, można zamknąć sejf i korzystać z otwierania nowym szyfrem.
Przeczytaj: Czy sejf można otworzyć za pomocą telefonu?
Jak zmienić kod do sejfu elektronicznego? Poradnik dla użytkowników
Elektroniczne sejfy są nieco prostsze w obsłudze i umożliwiają szybką zmianę kodu dostępowego na nowy. Jeśli korzystasz z sejfu otwieranego zdalnie, np. przez aplikację mobilną, możesz zmienić kody dostępowe bez dotykania skrytki. W przypadku elektronicznego zamka na kod lub biometrię, konieczne będzie wykonanie kilku dodatkowych czynności.
- Otwórz drzwiczki sejfu i przytrzymaj przycisk serwisowy na panelu sterowania, np. „0”.
- Kiedy na ekranie urządzenia pojawi się informacja o możliwości wprowadzenia nowego kodu, wpisz ciąg cyfr, które będą nowym zabezpieczeniem.
- Zatwierdź operację przyciskiem funkcyjnym.
- Zamknij sejf i sprawdź poprawność działania.
Jeśli masz sejf z zabezpieczeniami biometrycznymi, do wprowadzenia nowych ustawień możesz potrzebować zewnętrznego oprogramowania. Najczęściej zmiana ustawień jest możliwa po wejściu w edycję danych biometrycznych z podaniem ustalonego wcześniej kodu PIN.
Więcej dowiesz się we wpisie: Jak zmienić kod w sejfie?
Jaki powinien być dobry kod do sejfu domowego?
Wiedza, jak ustawić kod do sejfu jest przydatna każdemu, kto planuje zainwestować w skrytkę do swojego domu lub biura. Niemniej jednak ustalane szyfry dostępowe powinny być przede wszystkim: skomplikowane, łatwe do zapamiętania dla właściciela sejfu oraz odpowiednio długie, aby potencjalni włamywacze nie mogli zbyt łatwo uzyskać dostępu do skrytki.
Polecamy również: Jaki wybrać rodzaj zamka w sejfie?