TOP 5 błędów przy sejfach domowych

Zakup wysokiej klasy sejfu domowego nie jest jeszcze wystarczającym zabezpieczeniem naszych dokumentów lub kosztowności. Ważne jest również to, by umieścić go w sposób, który zminimalizuje ryzyko sforsowania go przez złodzieja. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Lekka skrytka nie przymocowana na stałe

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników sejfów domowych jest zakup niewielkiego sejfu meblowego i … włożenie go do szafy bądź pod łóżko, bez przytwierdzenia na stałe do konkretnego obiektu. W efekcie złodziej, który na taki sejf natrafi, zamiast męczyć się z jego otwarciem i ryzykować przyłapanie na gorącym uczynku, po prostu zabiera całą skrzynkę ze sobą (mały sejf waży bez zawartości 10-20 kg), by otworzyć ją w wygodnym dla siebie miejscu.

Sejf na wprost okna

Przy montażu sejfu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy jego otwieranie i zamykanie będzie czynnością dyskretną. Bardzo dużym błędem jest umieszczanie go w taki sposób, że proces jego otwierania bądź zamykania jest widoczny przez okno lub odbija się w umieszczonym na ścianie lustrze.

Typowe miejsce na ukrycie sejfu

Za obrazem, pod łóżkiem, w szafie. To najpopularniejsze miejsca, w których złodziej będzie szukał skrytki. Umieszczając sejf w tych miejscach (o 5 najpopularniejszych już pisaliśmy), zwiększamy ryzyko znalezienia sejfu. Lepiej ukryć go w nietypowych miejscach (zobacz naszych 7 propozycji na ukrycie sejfu).

Klucze od sejfu w biurku

Co z tego, że masz solidny sejf ścienny, którego nie da się zabrać, jeśli w szufladzie biurka luzem leżą klucze do sejfu? Dzięki temu złodziej może otworzyć sejf bez hałasu w kilka sekund.

Ujawnianie informacji, że posiada się sejf

Jeśli zdecydowałeś się na zakup sejfu, to najlepiej, by nikt o tym nie wiedział  (co najwyżej jedna, zaufana osoba). Dlaczego? Bo sam fakt posiadania sejfu wskazuje otoczeniu, że masz co w nim ukrywać. Uważaj zatem na karton po sejfie (lepiej, by go nikt nie widział), na to, jak go wnosisz do domu, a nawet na to, czy wiedzą o nim twoje dzieci (które bez większych problemów mogą zacząć chwalić się w szkole). Złodzieje nie atakują przypadkowo. Obserwują dom, wiedzą, gdzie warto się udać „na włam”, a często też (niestety) złodziejami są nasi najbliżsi − sąsiedzi, rodzina.

Pamiętajmy, nie ma sejfów, których nie da się sforsować. Wysokiej klasy sejf domowy powinien być jedynie elementem szerszego systemu bezpieczeństwa (np. instalacja alarmowa). Jego celem jest zabezpieczenie przedmiotów wartościowych tak, by złodziej, który już dostał się do domu, zrezygnował z rabunku zakładając, że będzie musiał poświęcić na niego zbyt dużo czasu, bądź podczas włamywania się do sejfu narobi zbyt wiele hałasu (obie sytuacje wiążą się z ryzykiem przyłapania). Jeśli zatem chcemy mieć pewność, że nasze kosztowności są bezpieczne, ważne jest również to, gdzie i w jaki sposób umieścimy sejf oraz jak zadbamy o to, by kod czy klucz do niego nie dostał się w niepowołane ręce.

Sejfy meblowe w Hartmann Tresore

Sejfy ścienne w Hartmann Tresore