Zgodnie z policyjnymi statystykami za 2022 r., co drugie przestępstwo w naszym kraju dotyczy kradzieży. Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że tego rodzaju czyn karalny popełniany był w tym roku aż 124 tys. razy. Co roku kradzieży z włamaniem jest w Polsce coraz więcej. To jasny sygnał, żeby jak najlepiej dbać o swoje mienie i o bliskich. W tym artykule przedstawimy, jak działają włamywacze i jak się przed nimi chronić.
Jak włamywacze dostają się do domu?
Okazuje się, że włamywacze stosują różne metody, żeby dostać się do mieszkania czy domu. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest wyważenie drzwi, zwłaszcza tych, które znajdują się na parterze. Inną drogą dostania się do mieszkania jest balkon — drzwi balkonowe często padają łupem włamywacza, gdyż łatwo je wyważyć.
Kolejną popularną drogą wejścia do domu czy mieszkania są okna, które łatwo wyważyć. Alternatywnie włamywacze po prostu pozbywają się szyby lub usuwają kit. Nierzadko bywa jednak tak, że przestępcy nie muszą nawet się wysilać, gdyż ludzie sami ułatwiają im zadanie. Niezabezpieczone okna i balkony pozostawione otwarte i bez dozoru są jak zaproszenie dla włamywaczy. Z tego powodu należy zawsze pamiętać o zamykaniu drzwi i okien, nawet w przypadku, kiedy mieszkanie opuszczane jest tylko na moment.
Jak działają złodzieje? Czym się najbardziej interesują?
W praktyce jest tak, że dla włamywaczy najatrakcyjniejszym łupem są pieniądze w gotówce i biżuteria. Jednakże nie oznacza to, że jeśli takich kosztowności nie ma w domu, nie można stać się ofiarą włamania. Jak się okazuje, złodzieje potrafią się zadowolić praktycznie wszystkim, co tylko da się spieniężyć. Ich łupem padają m.in. laptopy, tablety, smartfony czy ogólnie elektronika.
Z uwagi na gabaryty, radziej kradzione są telewizory. Jednakże dobrze przygotowani włamywacze mogą pokusić się o wyniesienie dokumentów, np. paszportów, a niekiedy i cennych pamiątek rodzinnych.
Złodzieje często obserwują mieszkanie lub dom przez długi czas. Ich celem jest sprawdzenie, o której godzinie domownicy wychodzą z domu. W blokach często chodzą oni po piętrach i delikatnie szarpią za klamki, sprawdzając, czy mieszkanie przypadkiem nie jest otwarte.
Przeczytaj również: Co warto trzymać w sejfie domowym?
Nocne włamania czy może dzienne?
W rzeczywistości jest tak, że nocne włamania zdarzają się częściej w przypadku punktów handlowych i sklepów aniżeli domów mieszkalnych. W przypadku tych ostatnich włamywacze najczęściej wybierają dzień, gdyż wtedy domownicy przeważnie przebywają w pracy lub są gdzieś na wyjeździe.
Podczas dnia celem włamywaczy jest szybkie, bezgłośne i niewidoczne działanie. Niestety, niektórych złoczyńców nie odstrasza nawet obecność właścicieli nieruchomości czy psa. Z tego powodu tak istotne jest zachowanie czujności i stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Jak uchronić się przed złodziejami?
Istnieją sposoby na to, żeby skutecznie chronić się przed włamywaczami. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na podejrzane zachowanie w okolicy swojego domu. Niektóre przestępstwa można udaremnić, zauważając znaki i działania podejrzanych osób. Szczególną uwagę należy skierować na przedmioty pojawiające się na wycieraczce lub drzwiach.
Dobrze też inwestować w zabezpieczenia, takie jak systemy alarmowe, kamery monitoringu czy solidne zamki i drzwi antywłamaniowe. Dobrze też wyposażyć się w sejf antywłamaniowy, który zostanie umieszczony np. w ścianie lub w podłodze. Także duży, groźny pies potrafi zniechęcić włamywaczy do próby dostania się do domu.
Zawsze należy zachować ostrożność i unikać publikowania zbyt wielu informacji o domu na mediach społecznościowych. Należy również poinformować sąsiadów o podejrzanych osobach w okolicy, żeby aktywować ich czujność.
Sprawdź: TOP 5 miejsc, gdzie warto ukryć sejf domowy
Zabezpieczenie się przed włamaniem
Dzięki tym kilku podstawowym zasadom zmniejszysz ryzyko dostania się włamywaczy do Twojego domu. Powinieneś pamiętać o tym, żeby:
- zamykać drzwi i okna zawsze, niezależnie od tego, czy wychodzisz na chwilę, czy na dłużej,
- nigdy nie trzymać kluczy od mieszkania w widocznym miejscu,
- unikać chowania kluczy pod wycieraczką czy w doniczce, ponieważ włamywacze wiedzą, gdzie ich szukać,
- unikać eksponowania swojego bogactwa, gdyż może to przyciągnąć uwagę przestępcy.
Więcej rad znajdziesz we wpisie: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?