TOP 5 miejsc, gdzie warto ukryć sejf domowy

sejf dokumenty

Bezpieczeństwo i ochrona naszych kosztowności czy dokumentów to sprawa, która zawsze powinna być priorytetem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupno sejfu domowego, żeby chronić swoje cenne przedmioty. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie umieszczenie sejfu. W tym artykule dowiesz się, gdzie umieścić sejf w domu. Przedstawimy 5 sprawdzonych rozwiązań.

Sejf w szafie

Świetną propozycją na ukrycie sejfu jest zamontowanie go wewnątrz szafy. To skuteczne rozwiązanie, które gwarantuje wysoki poziom dyskrecji. W takim przypadku sejf montowany jest najczęściej do tylnej ściany ciężkiej szafy, a nierzadko też jest też zamaskowany w garderobie. To dość popularna opcja, która zapewnia jednak duży poziom bezpieczeństwa.

Sejf za obrazem lub lustrem

Odpowiednia lokalizacja sejfu jest bardzo istotna. Umieszczenie go za obrazem lub alternatywnie lustrem czy dużym meblem jest optymalnym rozwiązaniem. Żeby jednak było to naprawdę skuteczne, warto zaplanować wszystko już na etapie projektowania budynku. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. ghost safe – sejfu ściennego wyposażonego w podwójne dno, które zabezpiecza wszelkie kosztowności.

Trzeba jednak pamiętać, że montaż sejfu ściennego wymaga odpowiednio grubej ściany nośnej, która pozwoli schować w jej wnętrzu skrytkę. W przypadku istniejącego budynku wymagane jest przeprowadzenie fachowej ekspertyzy celem określenia, czy ściana nadaje się do montażu sejfu. Zalecane jest też wykorzystanie istniejących wnęk bądź uskoków ściany, które można zamurować lub powiększyć. Jeżeli jednak nie jest ona wystarczająco gruba, lepszym rozwiązaniem może być kupno sejfu wolnostojącego.

Sejf pod łóżkiem

Odpowiednie umieszczenie sejfu w domu jest bardzo ważne. Można go ukryć nie tylko za lustrem, meblem czy obrazem, ale też pod łóżkiem. Sejf podłogowy zainstalowany w takim miejscu to bardzo skuteczne rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Tego rodzaju skrytka może mieć formę skrzynki bądź walca, w którym przeważnie przechowywana jest gotówka bądź ważne dokumenty.

W przypadku, gdy celem jest częste korzystanie z sejfu, zainstalowanie go pod łóżkiem nie jest wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli w planach jest regularny dostęp do skrytki, lepszym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie jej w garderobie bądź szafie.

Sejf pod biurkiem

Sejfy umieszczane pod biurkiem przeważnie są niewielkie i przeznaczone do przechowywania szczególnie cennych kluczy, dokumentów czy nośników danych. Nie są przeznaczone do przechowywania biżuterii czy gotówki. Sejf w domu umieszczony pod biurkiem najczęściej cechuje się tym, że jest wyposażony w drzwi i wewnętrzne półki, które można wysuwać jak szuflady, co ułatwia dostęp do ich zawartości, nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni.

Sejf w szufladzie

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie umieścić sejf w domu, zwłaszcza ten mniejszych rozmiarów, możesz postawić na szufladę. Trzeba jednak pamiętać, że to pomysł wymagający szczególnej ostrożności i rozważności. Szuflada to miejsce dość ryzykowne, zwłaszcza w przypadku niewielkiej skrzynki o niskim poziomie zabezpieczenia, która umieszczona jest bez dodatkowego zakotwiczenia.

Włamywacze, którzy dostaną się do mieszkania, mogą łatwo zabrać całą szufladę ze sobą. Z tego powodu umieszczenie sejfu w niej może być raczej sposobem na zabezpieczenie jego zawartości przed domownikami bądź przypadkowym dostępem osób postronnych.

Podsumowanie – gdzie warto ukryć sejf domowy?

Lokalizacja sejfu jest bardzo istotna. Wybierając miejsce do ukrycia pancernej skrytki, warto zastanowić się nad jego unikalnością i praktycznością. Każde z wymienionych wyżej miejsc ma swoje zalety i wady, z tego powodu tak istotne jest dostosowanie wyboru do własnych potrzeb i preferencji. Sejf w domu powinien być odpowiednio zabezpieczony, dlatego jego dodatkowe ukrycie powinno być priorytetem.