Włamanie do domu to traumatyczne doświadczenie, które może pozostawić głęboki ślad w psychice i bezpieczeństwie osobistym. Niestety tego rodzaju przestępstwo w Polsce dalej często ma miejsce. Jeśli już do niego dojdzie, kluczowe jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków, żeby skutecznie poradzić sobie z jego konsekwencjami. Poniżej dowiesz się, co zrobić po włamaniu do domu.
1. Powiadomienie odpowiednich służb
W przypadku włamania pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb, czyli policji. Wyjdź z okradzionego mieszkania i zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 997. Przede wszystkim priorytetem jest unikanie bezpośredniego konfrontowania się z włamywaczem, gdyż taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Nawet jeśli jesteś z dala od miejsca zamieszkania i dowiesz się o włamaniu od sąsiada lub innej osoby, natychmiastowo skontaktuj się z Policją.
2. Niczego nie ruszaj
Po dotarciu na miejsce policja będzie zbierać dowody (odciski palca czy zdjęcia z miejsca zdarzenia). Istotne jest tutaj, żebyś nie ruszał żadnych przedmiotów ani nie dokonywał inspekcji strat, co mogłoby zakłócić ślady pozostawione przez włamywaczy. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, co utrudnia potem wykrycie i schwytanie przestępców. Najlepiej po prostu, żebyś niczego nie ruszał i poczekał na zakończenie działań policji przed przystąpieniem do porządkowania i odtwarzania sytuacji.
3. Sprawdź, czy w domu jest bezpiecznie
Współpracuj z policją, żeby zweryfikować, czy włamywacz opuścił miejsce zdarzenia, gdyż Twoje bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Konfrontacja z przestępcą może prowadzić do tragedii, dlatego ostrożność jest tutaj podstawą. Pomoc funkcjonariuszy zapewni Ci bezpieczeństwo i spokój. Pamiętaj, że włamywacze mogą być nieprzewidywalni, zwłaszcza wtedy, kiedy działają pod wpływem substancji odurzających. Najczęściej jednak nie dążą oni do konfrontacji z właścicielem, lecz zawsze należy zachować ostrożność, zwłaszcza w sytuacji włamania do domu.
4. Zabezpiecz się emocjonalnie
Włamanie do domu może być ogromnym szokiem emocjonalnym. Z tego powodu po zawiadomieniu policji, znajdź bezpieczne miejsce, gdzie będziesz mógł się uspokoić i zebrać myśli. Najlepiej skontaktuj się z bliskimi osobami, które pomogą Ci w przejściu przez te trudne chwile.
5. Sporządź listę skradzionych rzeczy
Przygotuj dokładną listę przedmiotów, które zostały skradzione przez włamywacza. Poszukaj numerów seryjnych, a jeśli masz dokumenty potwierdzające zakup lub posiadanie skradzionych rzeczy, zbierz je w jednym miejscu. Lista i opis skradzionych przedmiotów ułatwi zgłoszenie strat i ubieganie się o ewentualne odszkodowanie.
Udokumentowanie wszelkich strat wynikłych z włamania to bardzo ważna kwestia. Zrób zdjęcia uszkodzeń i wszelkich śladów włamania. To pomoże w procesie zgłoszenia szkód do ubezpieczyciela, o ile Twój dom był ubezpieczony na takową okoliczność.
6. Porozmawiaj z sąsiadem
Sąsiedzi mogą okazać się cennym źródłem informacji. Dlatego porozmawiaj z nimi i zapytaj, czy zauważyli coś podejrzanego. Mogą oni dostarczyć istotne szczegóły, które pomogą w śledztwie.
7. Zabezpiecz posiadłość
Po włamaniu koniecznie może być szybkie zabezpieczenie drzwi czy okien przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub kolejnymi wtargnięciami. W tym celu najlepiej będzie skontaktować się z fachowcem – ślusarzem czy szklarzem. Dzięki temu uszkodzenia szybko zostaną naprawione.
8. Popraw bezpieczeństwo swojej nieruchomości
Kolejną ważną kwestią jest analizowanie zdarzenia, żeby zidentyfikować słabe punkty w zabezpieczeniach domu. Dlatego możesz rozważyć modernizację zamków, wymianę drzwi i okien i wyposażenie nieruchomości w nowoczesne systemy alarmowe. Dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, monitoring mogą znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa. Świetnym zabezpieczeniem majątku będzie też wyposażenie się w sejf, który doskonale ochroni Twoje kosztowności przed włamywaczem.
Aby ochronić się przed taką sytuacją, sprawdź jak zabezpieczyć dom przed włamaniem!
Inne polecane publikacje: