Świadomy zakup sejfu na broń oznacza pełną zgodność z przepisami prawa, bezpieczeństwo samego sprzętu, ale także wszystkich domowników. Nietypowy, a jednocześnie bardzo delikatny charakter inwestycji sprawia, że musi ona zapewniać długoterminową ochronę oraz sporą funkcjonalność. Jak to osiągnąć? Zapraszamy do dzisiejszego poradnika, który odpowie na najważniejsze pytania nurtujące przyszłych właścicieli profesjonalnych sejfów na broń!
Czy zakup sejfu na broń jest obowiązkowy?
Nie, ale jest to jeden z najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych sposobów na odpowiednie zabezpieczenie naszej broni. Jednak, aby udzielić pełnej odpowiedzi na tak zadane pytanie, konieczne jest odwołanie do samego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.
To bowiem w tym dokumencie zawarte są wszelkie instrukcje i nakazy, którym podlegają właściciele takiego asortymentu. Postanowienie opisuje konkretne przykłady zabezpieczeń właśnie dla broni, ale także samej amunicji.
Już w drugim paragrafie ustawodawca umożliwia składowanie wrażliwych przedmiotów w dedykowanych pomieszczeniach, nazywanych magazynem broni. Co więcej, ustępy zamieszczone w dalszej części lektury opisują szczegółowe wymagania i restrykcje, które dany obszar powinien spełniać.
Jednak tego typu specjalistyczne komnaty są wielce niepraktyczne i poza zasięgiem standardowego miłośnika broni. Właśnie dlatego akt prawny przewiduje pewną alternatywę.
Dalsza część drugiego paragrafu ujawnia, że broń i amunicja mogą spoczywać także w urządzeniach, które wyróżniają się przynajmniej klasą S1 dla normy PN-EN 14450. Jak widać, sam zakup sejfu na broń nie jest kwestią przymusu, ale zapewnienia wszechstronnego, uniwersalnego, a jednocześnie nowoczesnego i bezpiecznego środowiska składowania dla niezwykle czułych elementów.
Jakiej klasy powinien być sejf na broń?
Analiza wspomnianego już rozporządzenia pozwoliła na częściową odpowiedź w kontekście tytułowego zapytania. Jednak, taki odzew nie stanowi kompleksowego rozwiązania kwestii wybranej klasy.
Wiemy już, że przepisy narzucają pewien minimalny próg asekuracji, co nie dyktuje ograniczeń dla samych konsumentów. Oczywiście, wspomniana klasa S1 u sprawdzonego i rzetelnego producenta zagwarantuje doskonałe parametry ochronne. Wciąż jednak wielu dostawców zwraca uwagę wyłącznie na właściwości uwzględniane przez normę PN-EN 14450 w perspektywie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Wówczas próg asekuracji może być niewystarczający.
Świetnym przykładem wyjaśniającym mechanizm przemyślanej inwestycji, również w kwestii optymalnej klasy, jest zakup szafy na broń. Pierwsze kryterium stanowi zatem poziom ochrony. Poza znanym już pułapem S1 istnieje także wyższa kategoria – S2. To jednak nie koniec zestawienia
Opisane klasy nawiązują bowiem do normy PN-EN 14450. Nabywca ma szansę wyposażyć się także w klasę PN-EN 1143-1, która przewyższa możliwości ochronne standardowego typu.
Podwyższony zakres bezpieczeństwa to także lepsze warunki przechowywania dla innych obiektów, w tym biżuterii, gotówki lub papierów wartościowych. To również korzystniejsze klauzule podczas ubezpieczania drogocennych przedmiotów.
Finalny aspekt nawiązuje do solidności i żywotności naszego wyboru. Porządniejsza klasa oraz obszerniejsze gabaryty eliminują konieczność częstej i wyjątkowo uciążliwej wymiany sejfu na inny model. W konsekwencji to, ile kosztuje sejf na broń, uzależnione jest od przytoczonych parametrów.
Czy sejf na broń musi być w domu?
Oto aspekt, który budzi wiele kontrowersji oraz niejasności. Kolejny raz należy sięgnąć po odpowiedni przepis prawny, tym razem zawarty w Ustawie z dnia 21. maja 1999 r. o broni i amunicji.
Według opublikowanych informacji brak tutaj sprecyzowania konkretnych lokalizacji, w których wyposażenie może lub powinno być usytuowane. Jednak komunikat umieszczony w otwierającym punkcie artykułu 32. podkreśla, że sposób noszenia i magazynowania broni oraz amunicji nie może otwierać dostępu dla osób nieupoważnionych.