Jak wybrać sejf na broń do domu?

Jak wybrać sejf na broń do domu?

Znalezienie odpowiedniego sejfu domowego na broń może być wyzwaniem, szczególnie ze względu na specyficzne wymagania dotyczące bezpiecznego jej przechowywania. Ustawa i rozporządzenia precyzują, że posiadacze broni muszą przechowywać ją w sejfie co najmniej klasy S1. To ważny krok w zapewnieniu bezpieczeństwa i zgodności z przepisami dotyczącymi broni i amunicji. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sejfu?

Pozwolenie na broń w Polsce

Zdobycie pozwolenia na broń wymaga spełnienia surowych zasad, a do tego dużej dozy odpowiedzialności. W Polsce licencja przyznawana jest po wykazaniu uzasadnionej potrzeby. Decyzja administracyjna precyzuje cel posiadania broni:

  • kolekcjonerski;
  • obronny;
  • myśliwski;
  • sportowy.

Poza wymaganiami dotyczącymi pozwolenia, ważna jest także kwestia przechowywania broni. Gdy nie nosisz jej przy sobie, to powinna ona znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Najczęściej jest nim sejf minimum klasy S1. Jakie są klasy bezpieczeństwa?

Klasy bezpieczeństwa regulują normy – PN-EN 14450, PN-EN 1143-1 i PN-EN 1143-2. Zgodnie z nimi sejfy mogą mieć klasę:

  • S1,
  • S2,
  • 0,
  • I,
  • I,
  • II,
  • IV,
  • V,
  • VI,
  • VII,
  • VIII.

Warto zaznaczyć, że klasy powyżej IV to skarbce, które znaleźć można w bankach. Przy wyborze klasy sejfu warto pomyśleć o limicie wartości chronionej. Przykład: W przypadku sejfu klasy S1 limit wynosi ok. 60 000 złotych. Jeśli wartość broni i pozostałych akcesoriów przekracza tę wartość, to ubezpieczyciel obejmie ochroną mienie tylko wtedy, gdy będziesz miał szafę pancerną w wyższej klasie bezpieczeństwa.

Sejf domowy na broń krótką

Broń różni się pod względem parametrów technicznych, a w tym wielkością. Jeśli masz Glocka lub Colta, to wystarczy Ci mały sejf. Zmieścisz w nim broń, kaburę, a także amunicję i zapasowy magazynek. W sejfie przydadzą się półki na dokumenty i amunicję, a także uchwyty na broń.

Sejf domowy na broń długą

Jeśli jesteś myśliwym lub kolekcjonujesz nie tylko rewolwery, ale także strzelby i karabiny, to zdecydowanie przyda się coś większego. Zaplanuj czy do Twojej kolekcji planujesz włączyć w przyszłości coś jeszcze. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zdecydować o wielkości sejfu. W ten sposób oszczędzisz sobie kłopotu z cykliczną wymianą skarbca na większy.

Gablota na modele kolekcjonerskie

Na rynku są sejfy przypominające gabloty lub przeszklony mebel. Tego typu szafa, wyposażona w hartowane szkło, nie tylko skutecznie zabezpiecza broń, ale także pozwala na jej podziwianie bez konieczności wyciągania z wnętrza.

W gablocie pancernej doskonale prezentują się zarówno rewolwery, jak i bogato zdobione modele broni myśliwskiej. Oświetlenie wewnętrzne oraz eleganckie wykończenie suknem sprawiają, że uzbrojenie nabiera charakteru wystawy.

Dodatkowe skrytki w sejfie

W dużych szafach na broń możesz natrafić na wewnętrzne skrytki. Schowasz w nich wartościowe przedmioty, amunicję lub dodatkowe magazynki. W niektórych państwa istnieje obowiązek przechowywania amunicji w oddzielnym sejfie. Jest to przydatne rozwiązanie, jeśli przepisy w Polsce także się zmienią. Warto się jednak upewnić czy skrytka jest odpowiednio głęboka, aby swobodnie przechowywać w niej broń i akcesoria.

Wielkość skarbca

Wspomnieliśmy wcześniej o rozmiarze broni i konieczności dostosowania wielkości sejfu lub szafy pancernej do konkretnych modeli pistoletów. Głębokość szafy jest kluczowa, zwłaszcza gdy broń ma zamontowaną optykę – wymaga to szafy o głębokości powyżej 400 milimetrów. Dla broni bez optyki wybierz szafę o mniejszej głębokości, np. 350 milimetrów. To doskonałe rozwiązanie dla myśliwych, kolekcjonerów posiadających różne rodzaje broni, czy osób, które planują rozszerzyć swoją kolekcję.

Wybierz sejf dla siebie

Najważniejszym elementem przy wyborze sejfu na broń jest klasa bezpieczeństwa. Zabezpieczenie S1 to absolutne minimum. Jeśli planujesz przechowywać kolekcję o znacznej wartości, to dla własnego spokoju (i oczekiwań ubezpieczyciela) wybierz model w wyższej klasie. Pomyśl także o rozmiarze sejfu, aby na pewno pomieścił broń, a jej przechowywanie było bezproblemowe. Warto także pomyśleć o rodzaju zamknięcia. Najczęstszym wyborem są zamki na pin, ale modele zamykane na klucz lub z czytnikiem biometrycznym także mają swoich sympatyków. Jeśli szukasz skarbca, który przetrwa pożar lub zalanie, to upewnij się, że sprzęt ma certyfikat i atesty.

Zanim kupisz sejf, przemyśl wszystkie powyższe kwestie. Jeśli zależy Ci na czasie, to warto skorzystać z fachowej pomocy, np. specjalistów Hartmann Tresore. Pomogą Ci oni w znalezieniu modeli odpowiadających Twoim potrzebom, z których wybierzesz skarbiec dla siebie.