W dzisiejszych czasach zabytkowe sejfy są często gromadzone przez entuzjastów dawnej techniki produkcji sejfów, a także przez osoby, które są wprowadzić do wnętrza swojej nieruchomości niesamowicie estetyczny przedmiot. Sejf zabytkowy to przede wszystkim kolekcjonerski okaz, który warto mieć w swoim domu. Czy taka forma schowka gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa domowego mienia? Zobacz poniższy artykuł i cofnij się do czasów produkcji zabytkowych sejfów.
Czym są zabytkowe sejfy? Co warto o nich wiedzieć?
Sejfy zabytkowe to systemy, które były produkowane z myślą o zabezpieczeniu wartościowego mienia przy jednoczesnym uzupełnieniu estetyki aranżacji wnętrza domu lub biura. W dzisiejszych czasach sejfy produkowane są tak, aby ukryć je w jak najmniej widocznych miejscach.
Dawniej zabytkowe sejfy przedwojenne były tworzone tak, aby wyróżniały się ciekawym i oryginalnym wzornictwem. Różne wersje zabytkowych sejfów są charakterystyczne dla danego okresu produkcji i były wykonywane najczęściej z mosiądzu. Na powierzchni zabytkowych sejfów znajdziesz też liczne zdobienia, np. złocenia wraz z herbami producenta zabezpieczenia.
Sprawdź też: Innowacje w sejfach: co nowego na rynku?
Sejf zabytkowy – czy taka ochrona ma sens w XXI wieku?
W dzisiejszych czasach zabytkowe sejfy posiadają przede wszystkim koneserzy, którzy interesują się dawnymi mechanizmami zabezpieczeń. Ówcześnie stosowane zabezpieczenia mocno różnią się od tych, które znajdziesz w nowoczesnych sejfach domowych, biurowych, a nawet bankowych. Dawniej najpopularniejsze zamknięcia sejfów zabytkowych to:
- klucze strzałkowe,
- klucze scyzorykowe,
- klucze jednozabierakowe.
Takie rozwiązania nie gwarantowały maksymalnej ochrony mienia przed złodziejami. Zabytkowy sejf dawniej nie miał jedynie funkcji ochronnej, ale stanowił ciekawy element aranżacji wnętrza domu, biura lub pomieszczeń w instytucjach publicznych.
Czy w dzisiejszych czasach sejf przedwojenny wciąż nadaje się do przechowywania kosztowności? Raczej nie. Posiadanie takiego schowka w domu może obecnie być jedynie okazem kolekcjonerskim, do którego nie należy wkładać wartościowych przedmiotów. Większość włamywaczy poradzi sobie z otwarciem zabytkowego sejfu bez dedykowanego klucza nawet w kilka minut.
Przeczytaj: Gdzie ulokować pieniądze w czasie inflacji?
Kilka słów o historii, czyli sejfy zabytkowe na przestrzeni lat
Budowa zabytkowego sejfu jest dość prosta. Dawniej produkowane modele skrytek pancernych najczęściej miały aż dwa lub trzy zamki wbudowane w bryłę schowka. Przykładowo: aby włożyć klucz do głównego zamka otwierającego sejf, należało wcisnąć ukryty przycisk, który odblokowywał otwór na klucz.
Po przekręceniu klucza i otwarciu głównych drzwiczek stosowano wewnętrzną skrytkę, która była otwierana na dodatkowy kluczyk lub kołowy zamek mechaniczny z pokrętłem. Dawniej takie zabezpieczenia były wysoce skuteczne, ale obecnie… prawdopodobnie złodzieje poradziliby sobie z nimi w ciągu kilku minut.
Obecnie zabytkowy sejf może stanowić atrakcyjne wyposażenie domowego lub biurowego wnętrza. Modele, których czasy produkcji sięgają już kilkudziesięciu lat wstecz, są chętnie wybierane przez entuzjastów zabytkowych zabezpieczeń. Dawne kasy pancerne i skrytki na kosztowności mogą obecnie kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych, szczególnie jeśli dany okaz sejfu zabytkowego jest wyjątkowo rzadki.
Polecamy publikacje: Sejfy jako opcja na ujemne stopy procentowe – bezpieczne przechowywanie oszczędności
Zabytkowy sejf czy nowoczesny model – w czym obecnie warto schować kosztowności?
Nie ma żadnych wątpliwości, że sejf przedwojenny uznawany za zabytek nadaje się tylko do celów kolekcjonerskich oraz jako elegancki element wyposażenia wnętrza. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje kosztowności na wypadek wejścia włamywaczy do nieruchomości, koniecznie zainwestuj w nowoczesne sejfy domowe i biurowe od Hartmann Tresore. To dobry wybór, który gwarantuje maksimum bezpieczeństwa oraz możliwość ubezpieczenia zgromadzonego mienia na kwotę nawet do kilkuset tysięcy złotych.