Sejfy jako opcja na ujemne stopy procentowe – bezpieczne przechowywanie oszczędności

mężczyzna wrzucający monety do słoika

Martwisz się o swoje oszczędności i nie wiesz, gdzie je ulokować, aby nie stracić w wyniku rosnącej inflacji? Jeśli stopy procentowe w kraju są drastycznie obniżane, wtedy spada także oprocentowanie lokat. Dla inwestorów to negatywne zjawisko, które powoduje, że zaoszczędzone pieniądze nie są w stanie na siebie zarabiać. Co zrobić w takiej sytuacji i jak reagować na ujemne stopy procentowe? Oprócz lokat w bankach są też inne możliwości na przechowywanie zaoszczędzonych pieniędzy. Zobacz, gdzie przechować środki w okresie ujemnych stóp procentowych.

Ujemne stopy procentowe – co to znaczy?

Ujemne stopy procentowe w kraju doprowadziłyby do tego, że banki zlikwidowałyby niemalże wszystkie oferty lokat – wszystko przez to, że obrót pieniądzem okazałby się nieopłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Wtedy warto poszukać alternatywnych opcji, aby na czas ujemnych stóp procentowych bezpiecznie przechować swoje oszczędności.

Choć ujemne stopy procentowe to raczej niespotykane zjawisko to jednak zawsze istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji gospodarczej w kraju. Wszystko jest uzależnione od ogólnej sytuacji na ogólnoświatowych rynkach, a także wartości pieniądza – co jest szczególnie istotne w przypadku polskiej waluty.

Sejf na pieniądze – jaki schowek wybrać w okresie ujemnych stóp procentowych?

Przetrzymywanie większych kwot w gotówce bywa problematyczne, szczególnie jeśli nie masz bezpiecznego miejsca do gromadzenia zebranej kwoty. Wysokiej klasy sejfy na pieniądze powinny spełniać normy europejskie EN 14450 i EN 1143-1. Aby wybrać jak najlepszy sejf do przechowywania gotówki w okresie ujemnych stóp procentowych, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • limity wartości,
  • klasa bezpieczeństwa,
  • rozmiar sejfu,
  • rodzaj zamka.

Pamiętaj też o tym, aby wybrać klasę odporności sejfu tak, aby ubezpieczenie obejmowało całą zgromadzoną kwotę, którą zamkniesz w schowku na czas występowania ujemnych stóp procentowych w kraju.

Jeśli chodzi o rodzaj zamka – możesz postawić na standardowy zamek na klucz, szyfr z pokrętłem lub nowoczesny zamek elektroniczny. Alternatywna opcja to zamek z biometrią, który doskonale zabezpieczy Twoje pieniądze.

Gdzie zamontować sejf na pieniądze?

Okres ujemnych stóp procentowych w kraju to sytuacja, która często determinuje chęć zakupu domowego sejfu do przechowywania zgromadzonych oszczędności. Oczywiście sama inwestycja w pancerną skrytkę spełniającą europejskie normy bezpieczeństwa to nie wszystko. Musisz wybrać odpowiednie miejsce do montażu skrytki pancernej, aby ta była stabilnie ulokowana w podłożu. Najlepiej zamontuj sejf na podłodze w garderobie lub w przygotowanej wnęce w ścianie. To najlepszy wybór, który gwarantuje, że osoby trzecie nie będą w stanie otworzyć lub ukraść sejfu wraz z zawartością.

Domowe sejfy na pieniądze można też zamontować bezpośrednio do elementów szafy, aczkolwiek takie połączenie nie daje 100% gwarancji, że pieniądze w skrytce będą idealnie zabezpieczone.

Ujemne stopy procentowe a bezpieczeństwo oszczędności – czy gromadzenie gotówki jest bezpieczne?

Lokaty bankowe przy ujemnych stopach procentowych są po prostu niedostępne dla klientów banków komercyjnych – wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia. Wtedy pojawia się problem i wiele osób zastanawia się, co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi. Aby bezpiecznie przetrwać okres ujemnych stóp procentowych, warto zainwestować w certyfikowany sejf na gotówkę wraz z ubezpieczeniem. Można postawić go w domu lub w biurze i komfortowo przechowywać w nim gotówkę – nawet do kilkuset tysięcy złotych w przypadku sejfów spełniających normę I/D-I (PN-EN 1143-2 oraz PN-EN 1143-1).