Zamki w sejfach to integralna część całej konstrukcji, która zapewnia bezpieczeństwo przechowywanej zawartości. Od zamka zależy skuteczność ochrony, a jego wybór wpływa także na wygodę w codziennym użytkowaniu. Na rynku znajdziesz tradycyjne kluczowe zamki, ale także modele uzbrojone w nowoczesne technologie z wielopoziomowym zabezpieczeniem. Poniżej przybliżamy kilka najpopularniejszych typów zamków w sejfach.
Zamki w sejfach: zamek kluczowy
Standardowe otwieranie sejfu przy użyciu kluczy stanowi typowy sposób zarządzania bezpieczeństwem sejfu. Zestaw kluczy często towarzyszy zakupowi sejfu, umożliwiając przekręcenie zamka i otwarcie drzwi za pomocą klamki. Prostota obsługi i początkowo niska cena to niewątpliwe atuty zamka kluczowego. Jednakże ich łatwość zgubienia sprawia, że konieczność dbania o bezpieczeństwo kluczy staje się niekiedy uciążliwa i kosztowna, gdyż procedura ich odtworzenia jest długotrwała i nie gwarantuje odnalezienia zagubionego klucza.
Zamki w sejfach: zamek elektroniczny
Wielu użytkowników decyduje się na sejfy z zamkami elektronicznymi. Ich instalacja jest prosta, nie wymaga kabli, a zasilanie zapewnia bateria. Autoryzacja użytkowników następuje na podstawie wprowadzenia kodu PIN, który składa się z ciągu 4 lub 6 liczb. Istnieje także kod administratora, który stosowany jest w bardziej zaawansowanych zamkach. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia programowanie kodów.
Zamki elektroniczne to także:
- Cichy alarm. W przypadku nieautoryzowanego otwarcia sejfu, specjalny kod wywołuje alarm, wysyłając sygnał do instalacji alarmowej, co jest przydatnym zabezpieczeniem w sytuacji zagrożenia.
- Audyt operacji. Zamki elektroniczne o większej pojemności pamięci pozwalają na zapisywanie operacji, a dostęp do nich można uzyskać poprzez aplikację komputerową lub po wpisaniu odpowiedniego kodu.
- Wielu użytkowników. Zamek elektroniczny umożliwia dostęp wielu użytkownikom poprzez przydzielenie im indywidualnych kodów. Te zaawansowane systemy mogą obsługiwać od kilku do nawet kilkuset użytkowników, z każdym posiadającym swój własny, unikalny kod dostępu.
Warto zaznaczyć, że zamki elektroniczne mogą być zasilane baterią lub można podłączyć je do sieci. Drugi wariant zapewnia stały dostęp prądu, dzięki czemu sejf będzie stale do Twojej dyspozycji.
W przypadku modeli zasilanych baterią, należy pamiętać o ich regularnej wymianie. W innym przypadku, gdy akumulator się rozładuje, dostęp do sejfu stanie się niemożliwy, gdyż baterię wymienia się od wewnątrz.
Zamki w sejfach: zamek mechaniczny
Jeśli oglądałeś choć jeden film, w którym ktoś próbował się dostać do sejfu, to możesz kojarzyć charakterystyczną ścianę metalu z czarnym pokrętłem. Tak w dużym uproszczeniu wygląda sejf z zamkiem mechanicznym. Jednak współczesne modele są dużo bardziej zaawansowane niż te w produkcjach o kasiarzach z minionych epok.
Współczesne zamki mechaniczne mają wbudowane systemy tłumiące dzięki, co czyni manipulację nimi trudną. W tym przypadku stetoskop i wyczulony słuch mogą nie wystarczyć, żeby odkryć kod.
Otwarcie sejfu za pomocą takiego zamka polega na precyzyjnym ustawieniu tarcz za pomocą pokrętła. Ta metoda obsługi ma swoich zwolenników, ale wymaga skupienia i precyzji, dlatego zwykle adresowana jest do osób cierpliwych, które korzystają z sejfu sporadycznie i w spokojnej atmosferze. Jednakże ze względu na specyfikę tego sposobu otwierania, nie zaleca się go do przechowywania broni do celów osobistej obrony.
Zamki w sejfach: zamek biometryczny
Zamki biometryczne to propozycja dla użytkowników o najwyższych wymaganiach, oferująca blokadę dostępu do sejfu za pomocą czytnika linii papilarnych. Ta nowoczesna metoda kontroli dostępu stanowi solidną gwarancję bezpieczeństwa sejfu, przenosząc ochronę przechowywanych dóbr na wyższy poziom.
Działanie zamka biometrycznego opiera się na identyfikacji odcisków palców, co sprawia, że proces otwierania sejfu staje się bardziej precyzyjny i zaawansowany. Jednakże trzeba pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania takiego zamka niezbędne jest podłączenie do zasilania sieciowego.
Jaki rodzaj zamka będzie dla Ciebie najlepszy?
Ostatecznie to Ty podejmujesz decyzję. Zastanów się dobrze, która opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza i jak często będziesz korzystał z sejfu – codziennie czy raczej od czasu do czasu? Jeżeli zależy Ci na wygodzie i łatwym (dla siebie) dostępie, to model z cyfrowym kodem PIN może być tym, czego szukasz. Jeśli wolisz klasyczne rozwiązania to klucz lub mechaniczne pokrętło pomogą Ci zabezpieczyć przechowywane kosztowności lub dokumenty. Natomiast, gdy zależy Ci na nowoczesnej zaporze, to model biometryczny pomoże chronić zawartość sejfu.
Wybierając sejf warto także uwzględnić jego inne parametry, jak np. ognioodporność. Zachęcamy do bezpłatnych konsultacji z ekspertami Hartmann Tresore, którzy pomogą znaleźć sejf, który najlepiej sprosta Twoim potrzebom.
Powiązane wpisy: