Jaki zamek do sejfów wybrać?

Jaki zamek do sejfów wybrać?

Zamek na klucz, kod czy może odcisk palca? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się zamek biometryczny, a kiedy dobrym rozwiązaniem będzie klasyczny zamek kluczowy?

Zamki kluczowe

Najbardziej tradycyjny typ zamka, wymagający do otwarcia sejfu posiadania fizycznego klucza, jest niezawodny, trudny do podrobienia (złodziej musi zdobyć odcisk klucza, by móc go podrobić, a i to nie zawsze wystarczy) i dość tani. Niestety wymaga posiadania klucza przy sobie (który można zgubić bądź może zostać ukradziony). To jeden z najczęściej stosowanych typów zamków w sejfach biurowych i firmowych.

Zamki cyfrowe mechaniczne

Znane z filmów „pokrętła”, w które złodzieje muszą się „wsłuchać”, by je otworzyć. W praktyce otwarcie takich zamków jest nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Są wygodne w użytkowaniu – nie potrzebują użycia fizycznego klucza, ale za to trzeba zapamiętać kombinację cyfr a także wykazać się dużą precyzją i skupieniem w trakcie jej wprowadzania. Są bezpieczne, nie wymagają noszenia ze sobą klucza, a jednocześnie wprowadzana kombinacja jest trudniejsza do „podejrzenia” niż w zamkach elektronicznych. Ponadto są ekologiczne, gdyż nie zużywają prądu, a do zasilania nie potrzebują baterii. Znajdują zastosowanie w sejfach stosowanych zarówno w domach prywatnych, jak i – nieco rzadziej – w firmach.

Zamki elektroniczne

Wygodny zamek, który nie wymaga noszenia przy sobie żadnego klucza – wystarczy zapamiętać kod, by go otworzyć. Minusem jest jednak dość duże ryzyko podejrzenia kodu przez osoby niepowołane – zarówno prostymi metodami (typu kamerka zainstalowana w pobliżu zamka tak, by było widać wprowadzany kod), jak i nieco bardziej specjalistycznymi (badanie odcisków palców na klawiszach lub sprawdzanie temperatury klawiszy po wprowadzeniu kodu). Ten typ zamka wymaga też zasilania bateryjnego, trzeba zatem pamiętać o jego okresowej wymianie. Ze względu na łatwość obsługi oraz brak konieczności noszenia klucza jest to bardzo chętnie stosowany typ zamka w sejfach sklepowych, biurowych i hotelowych – również dlatego, że łatwo go połączyć z systemem alarmowym zainstalowanym w budynku.

Szczególną odmianę zamków elektronicznych stanowią zamki na klucz w postaci karty zbliżeniowej. Taki klucz może być również ukryty w bransoletce czy breloczku. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą pamiętać kombinacji kodu, a jednocześnie nie chcą nosić przy sobie metalowego, ciężkiego i niewygodnego klucza.

Zamki biometryczne

Wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody – wystarczy przyłożyć palec, by system zeskanował odcisk, porównał go z zakodowanym wzorem i otworzył sejf. Oczywiście zamek biometryczny musi mieć wcześniej wprowadzony do systemu wzór, dlatego najlepiej sejfy wyposażone w zamki tego typu sprawdzają się tam, gdzie nie ma potrzeby częstej zmiany listy ich użytkowników. Są bardzo chętnie stosowane w domach prywatnych (również dlatego, że stanowią najlepsze zabezpieczenie przed członkami rodziny lub osobami postronnymi typu służba bądź osoby sprzątające).

Ze względu na brak konieczności posiadania dodatkowego klucza (czy to mechanicznego, czy elektronicznego) są chętnie stosowane również w firmach, zwłaszcza tam, gdzie wąska grupa ludzi powinna mieć szybki dostęp do sejfu. Warto również zauważyć, że zamek biometryczny jest zamkiem ekologicznym, gdyż jest zasilany niskoprądowo z domowej sieci bez użycia zatruwających środowisko baterii alkalicznych.

Przeczytaj więcej: https://www.hartmann-tresore.pl/pl/wiedza/sejf-rady-przy-jego-zakupie/wlasciwy-zamek-sejfu//