Zamek elektroniczny w sejfie, a konkretniej zamek elektromechaniczny, to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest przez klientów ceniących sobie nowoczesność i bezpieczeństwo. Oferuje on nie tylko wygodę, ale też wysoki poziom zabezpieczenia. Łączy w sobie tradycyjną mechanikę zamka, z elektrycznym napędem i możliwością otwierania przy użyciu klawiatury numerycznej, skanera odcisku palca czy nawet zdalnie, za pomocą urządzenia mobilnego. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zamek elektroniczny w sejfie.
Zamek elektroniczny sejfu – działanie
Proces funkcjonowania zamku elektronicznego w sejfie stanowi precyzyjną integrację elementów elektrycznych i mechanicznych. Mechanizm ten dostarcza niezawodne zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem. Podstawowa zasada działania tego rodzaju zamka obejmuje kilka kluczowych etapów.
Sygnał i weryfikacja
W momencie próby otwarcia sejfu zabezpieczenie w drzwiach odbiera sygnał z elektronicznego czytnika lub klawiatury. To właśnie na tym etapie zachodzi pierwsza linia obrony, gdzie system dokonuje wstępnej weryfikacji autentyczności użytkownika. Elektroniczny czytnik wymaga poprawnego wprowadzenia kodu, a klawiatura numeryczna umożliwia interakcję z użytkownikiem w celu uzyskania właściwego hasła.
Otwarcie zamka
W przypadku pozytywnej weryfikacji system udziela użytkownikowi zezwolenia na otwarcie zamka. To kluczowy moment, w którym elektryczny napęd uruchamia mechanizm otwierający. Obejmuje on różne elementy, np. rygle, które sterowane są elektronicznie.
Zamek elektroniczny w sejfie – kontrola dostępu
W razie błędnego kodu dostępu lub nieprawidłowego odcisku palca system automatycznie blokuje proces otwierania zamka. Ten dodatkowy poziom kontroli dostępu zapewnia, że jedynie osoby autoryzowane i mające właściwe dane autoryzacyjne lub biometryczne mogą uzyskać dostęp do zawartości sejfu.
Zobacz: Czy sejf ma alarm?
Bezpieczeństwo zależy od jakości
Wiele osób zastanawia się, jak działa zamek elektroniczny w sejfie i czy jest on bezpieczny. Jeżeli mowa o bezpieczeństwie, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okazuje się, że wszelkie różnice wynikają głównie z jakości wykonania zamka i z klasy bezpieczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że zamek elektroniczny z certyfikowanym zabezpieczeniem stanowi solidne rozwiązanie.
W przypadku budżetowych zamków elektronicznych bez właściwej klasy bezpieczeństwa ochrona mienia praktycznie nie istnieje. Dlatego warto stawiać na dobrej jakości skrytki pancerne. Sejfy z zamkiem elektronicznym z odpowiednią klasą bezpieczeństwa, które pochodzą od renomowanego producenta, będą stanowiły świetne zabezpieczenie kosztowności czy ważnych dokumentów.
Może Cię również zainteresować: Gdzie montować sejf – w ścianie czy podłodze?
Zamek elektroniczny – sposób otwarcia sejfu
Skuteczność zabezpieczenia zależy też od sposobu otwierania sejfu. Okazuje się, że zamek elektroniczny z klawiaturą numeryczną okazuje się mniej bezpieczny niż ten z czytnikiem linii papilarnych. Przede wszystkim istnieje ryzyko, że osoba trzecia może przypadkowo podpatrzeć moment wpisywania kodu i zapamiętać hasło. W przypadku zamków z czytnikiem biometrycznym nie ma takiego ryzyka.
Trzeba jednak zaznaczyć, że zamek elektroniczny otwierany za pomocą docisku palca nie jest rozwiązaniem idealnym. W praktyce jest tak, że nie sprawdza się w przypadku ludzi, którzy są podatni na skaleczenia.
Osoby pracujące z instrumentami strunowymi lub substancjami chemicznymi, które mogą zaburzyć odcisk palca, powinny zrezygnować z tego rodzaju zabezpieczenia. Nie jest to też najbezpieczniejsze rozwiązania dla użytkowników, których dłonie często się pocą lub tych pracujących z substancjami smarnymi, np. dla mechaników.
Zobacz też: Jaki wybrać rodzaj zamka w sejfie?