Czy warto wziąć sejf w leasing?

umowa leasingowa

Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają potrzebę ochrony majątku firmy poprzez zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Do przechowywania wartościowych materiałów, gotówki, towaru, a nawet dokumentów i danych najlepiej wybierać solidne i certyfikowane sejfy. Wiąże się to z inwestycją, jednak warto wiedzieć, że istnieją różne formy finansowania, w tym leasing.

Zakup wysokiej jakości sejfu to spory wydatek, nawet dla dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Nie trzeba jednak jednorazowo angażować dużego kapitału firmy w zakup tego zabezpieczenia. Producenci sejfów coraz częściej wychodzą bowiem naprzeciw współczesnym potrzebom klientów i chcąc sprostać ich wymaganiom, stawiają na elastyczne rozwiązania, w tym różne rodzaje finansowania. Jedną z korzystnych możliwości jest leasing. W przeciwieństwie do kredytu nie wiąże się on z tak wieloma formalnościami i procedurami do spełnienia, a jego realizacja jest stosunkowo szybka. Leasing finansowy i operacyjny stał się coraz częściej wybieraną przez spółki metodą finansowania różnych inwestycji, np. floty samochodowej, urządzeń czy maszyn, nie ma więc przeszkód, by nie był on możliwy do wykorzystania także w przypadku sejfów.

Leasing pozwoli na zachowanie płynności finansowej

Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które są w fazie rozwoju i dysponują znacznymi wartościami, jednak zakup sejfu mógłby wpłynąć na ich kondycję i płynność finansową. Jednocześnie taka inwestycja nie wyhamuje działalności firmy i utrzyma jej konkurencyjność na rynku, ponieważ kapitał pozostanie w przedsiębiorstwie i będzie mógł zostać ulokowany np. poprzez zakup nowego sprzętu, maszyn czy zatrudnienie pracowników. Przedsiębiorstwo może także zachować kredyt w rachunku bieżącym lub go rozszerzyć na kolejne wydatki.

Korzyści podatkowe i księgowe

Jedną z największych zalet zakupu sejfu poprzez leasing jest możliwość odliczenia pełnego kosztu rat zamiast długotrwałej amortyzacji, jak przy jednorazowej płatności. Jednocześnie raty nie są traktowane jako zobowiązania długoterminowe, więc nie podlegają dodatkowemu opodatkowaniu. Szczegółowe warunki leasingu dopasowywane są do indywidualnych potrzeb spółki.

Inwestycja o pewnym zwrocie

Warto również traktować zakup sejfu nie tylko jako konieczny koszt w firmie, ale jako inwestycję, która gwarantuje bezpieczeństwo majątkowe i zabezpieczenie kapitału. Można bowiem łatwo oszacować, jakie straty poniosłaby spółka, gdyby doszło do kradzieży. Dodatkową, niematerialną korzyścią z zakupu sejfu jest także zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracowników. Sejf znacznie ogranicza bowiem ryzyko napadu i włamania.

Sprawdź: Sejfy Hartmann Tresore