Czy warto mieć dwa sejfy?

włamanie do domu

Jeśli prowadzisz biznes lub jednostkę badawczą i potrzebujesz zabezpieczyć wiele materiałów, kosztowności czy danych, to zakup dwóch sejfów ma uzasadnienie. Podobnie bywa, gdy zależy Ci np. na rozdzieleniu kosztowności od broni. To dobry sposób, aby zachować tego typu informacje dla siebie. Innym razem, np. w kole łowieckim, możesz chcieć oddzielić broń kolekcjonerską od tej używanej podczas polowań. Oznacza to, że zakup dwóch lub większej liczby sejfów może mieć różne uzasadnienie. Na co zwrócić uwagę wybierając sejfy?

Budowa sejfu

Na rynku dostępne są różne modele sejfów, które różnią się m.in. rodzajem zamka, klasą bezpieczeństwa czy poziomem ognioodporności. Wśród nich znaleźć można sejfy i szafy z pancernymi przeszkleniami. Tego typu konstrukcje dobrze sprawdzają się jako gabloty, w których można zaprezentować kolekcję broni lub kosztowności.

Drzwi sejfu

Drzwi sejfu to nie tylko dostęp do skrytki, ale również pierwsza linia obrony przed próbami wtargnięcia. Ich konstrukcja musi być solidna i odporna na wszelkie próby włamania. Niezależnie od rozmiaru sejfu, jego drzwi są często wzmocnione dodatkowymi warstwami stali, co sprawia, że są one równie solidne, jak reszta konstrukcji lub nawet bardziej wytrzymałe.

Konstrukcja sejfu – korpus

Materiał, z którego wykonany jest korpus sejfu, stanowi kluczowy element jego ochrony przed włamaniem. Sejfy klasy S1 mają jednolity korpus z jednej płyty stali o grubości 3-6 mm. To podstawowa ochrona, podobna do sejfów hotelowych.

W wyższych klasach bezpieczeństwa korpus sejfu staje się bardziej skomplikowany. Wielowarstwowa budowa korpusu to kilka płyt stalowych różnej grubości, wypełnionych innymi materiałami. Często między nimi znajduje się beton, który nie tylko wzmacnia sejf, ale także utrudnia jego manipulację.

Najbardziej zaawansowane sejfy wykorzystują różnorodne materiały, takie jak piasek, specjalne żywice czy ceramika, aby utrudnić wiercenie i manipulację sejfem. Co więcej, w sejfach ognioodpornych pojawia się warstwa izolacyjna, jak roztwór soli, zapewniający dodatkową ochronę termiczną.

Może Cię zainteresować: Zabudowa sejfu – o tym nie możesz zapomnieć!

Zawiasy w sejfie

Istnieją sejfy wyposażone w ukryte zawiasy wewnętrzne, co pozwala na otwieranie drzwi sejfu w ograniczonym zakresie, maksymalnie do 90 stopni. Choć to rozwiązanie nie zapewnia najwyższego komfortu otwierania, pozwala utrzymać płaski front sejfu. Jest szczególnie przydatne w mniejszych sejfach montowanych w meblach lub na ścianie.

Z kolei zawiasy umieszczone na zewnątrz są większe i solidniejsze. Dają możliwość otwarcia drzwi sejfu do 180 stopni, co zapewnia swobodny dostęp do wnętrza. Sejfy z tego typu zawiasami zazwyczaj mają dodatkowe zabezpieczenia w przypadku próby manipulacji z zewnątrz, na przykład system rygli lub specjalny profil chroniący zawiasy.

Zamek w sejfie

Zamki w sejfach to kluczowy element zabezpieczeń, a ich wybór może być decydujący dla wygody użytkowania. Zamek, choć widoczny na zewnątrz sejfu, to tylko część całości, kluczowa część zazwyczaj ukryta jest pod płytą pancerza drzwi. Choć różne sejfy mogą mieć różne zamki, ich wybór niekoniecznie odzwierciedla poziom bezpieczeństwa sejfu jako całości.

Zamki kluczowe są standardowym rozwiązaniem. Mają swoje zalety, ale bywają niewygodne – klucze są zazwyczaj duże i mogą być nieporęczne. Z kolei zamki szyfrowe mechaniczne, takie jak tradycyjne pokrętło, to rozwiązanie z charakterem, ale wymaga cierpliwości i precyzji. Elektroniczne zamki są popularne ze względu na prostotę obsługi i intuicyjność. Działają na bateriach, zazwyczaj wymagających wymiany co około 2 lata.

Jest także możliwość otwierania sejfu za pomocą aplikacji na smartfonie. To wygodne rozwiązanie, jednak sejf posiadający taki zamek zazwyczaj nie posiada certyfikatu antywłamaniowego, co może mieć wpływ na jego ogólne bezpieczeństwo.

Przeczytaj: Czy warto ubezpieczyć sejf? Ile to kosztuje?

Czy warto mieć dwa sejfy w domu lub biurze?

Jest to sensowne rozwiązanie, jeśli np. oboje z partnerką lub partnerem macie zezwolenie na broń. W takiej sytuacji można rozdzielić pistolety, aby każda osoba miała dostęp wyłącznie do swojego sejfu.

W przypadku przedsiębiorców zdarza się, że wraz z rozwojem firmy przybywa ważnych danych i dokumentów. Nawet te w formie cyfrowej czasami archiwizuje się na zewnętrznych dyskach lub nośnikach. W związku z tym najważniejsze dane można oddzielić od tych, do których dostęp codziennie mają także inne osoby.

Kosztowności także można podzielić na te, które kolekcjonujesz – i wybrać sejf z pancernym przeszkleniem, oraz te, których często używasz, np. zegarków. W ten sposób można wyraźnie oddzielić tego rodzaju kosztowności i dodatkowo czerpać przyjemność z ich prezentacji.

Zobacz: Czym wyróżnia się sejf ekskluzywny?

Podsumowanie

Naszym zdaniem istnieją sytuacje, które dostarczają konkretnych argumentów za tym, że dwa sejfy przydają się w domu lub w biurze. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kolejnego sejfu lub od razu dwóch, to warto skonsultować swoją decyzję ze specjalistami Hartmann Tresore. Możesz liczyć na pomoc w wyborze modeli, które będą spełniać określone funkcje i dobrze zabezpieczą Twoją własność przed niepożądanymi osobami.