Gdzie najlepiej zamontować sejf ścienny?

sejf ścienny

Sejf montowany w ścianie to jedno z najbardziej sensownych rozwiązań w zakresie lokalizacji domowej wersji urządzenia tego typu. Najlepiej zaplanować jego montaż już na etapie budowy domu bądź mieszkania. Remont również będzie dobrym pretekstem do zastanowienia się nad sejfem. Gdzie więc najlepiej umieścić sejf we własnych czterech ścianach?

Sejf w ścianie, ale której?

Montaż sejfu w ścianie nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy po prostu wyciąć w takiej powierzchni otwór. Lokalizację urządzenia najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budowy domu, ewentualnie podczas remontu (choć wtedy będziemy nieco ograniczeni możliwościami technicznymi budynku). Przy montażu sejfu ściennego ograniczają nas dwie kwestie:

  • grubość ściany (czyli możliwa głębokość sejfu),
  • wytrzymałość konstrukcyjna ściany.

Sejf powinno montować się w ścianie nośnej. Jednak by to zrobić, najpierw trzeba ją odpowiednio wzmocnić, tak by w razie naruszenia jej konstrukcji nie doszło do uszkodzenia całego budynku (dlatego sejfy w ścianie nośnej umieszcza się najczęściej wtedy, gdy uwzględnił je w projekcie konstruktor budynku). Umieszczenie urządzenia w ścianie działowej również jest możliwe (oczywiście pod warunkiem, że nie jest ona lekką ścianką zbudowaną z płyt gipsowo-kartonowych). Montaż sejfu w ścianie działowej murowanej wykonywany jest znacznie częściej niż montaż w ścianie nośnej przy okazji remontu budynku. Niestety, montaż sejfu w takim miejscu ma swoje ograniczenia. Ze względu na mniejszą grubość ścianki działowej można zamontować albo dość płytki sejf, albo trzeba stworzyć dla niego odpowiednią obudowę (w sąsiadującym pomieszczeniu). Może nią być fikcyjny filar, wypełnienie wnęki w murze, czy powiększenie uskoku ściany.

Sejfy przymocowuje się do ściany kołkami rozporowymi, śrubami bądź kotwami, a wolną przestrzeń między murem a ścianką urządzenia zalewa betonem (w zależności od dostępności miejsca grubość betonu powinna wynosić 10-15 cm). Jednocześnie, wybierając miejsce na jego montaż należy przemyśleć, czy będzie narażony na zalanie (i to nie tylko w przypadku powodzi, ale również gdy np. w ścianie, w miejscu nad sejfem przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna).

Sejf w nietypowym pomieszczeniu

Najczęściej sejf ścienny montowany jest w gabinecie bądź sypialni – to również miejsce, które najczęściej przychodzi włamywaczowi do głowy. To właśnie te pomieszczenia sprawdza on jako pierwsze. Dlatego znacznie sensowniej jest zamontować sejf w pomieszczeniu, które nie jest aż tak oczywiste – np.: w kotłowni, pralni czy nawet w mniejszym przedpokoju na piętrze. Oczywiście w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka i w miejscu dyskretnym – tak, by nie mógł go dostrzec np. sąsiad przez okno albo gdyby naszła nas chęć otwarcia sejfu i nie trzeba było wypraszać gości z pomieszczenia.

Sprawdź: Sejfy ścienne w Hartmann Tresore