Jak zamontować sejf w ścianie?

Jak zamontować sejf w ścianie

Sejfy domowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pomagają zabezpieczyć kosztowności, dokumenty czy broń. Wybór sejfu, który zapewni należytą ochronę, często wiąże się z inwestycją rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Klienci, decydując się na zakup, szukają szczegółowych informacji na temat produktu. Jednak istnieją również tacy, którzy przed ostateczną decyzją chcą poznać konkretną odpowiedź na pytanie: „Jak właściwie zamontować sejf w ścianie?” W tym artykule omówiliśmy standardowe procedury montażu sejfów domowych.

Montaż sejfu ściennego krok po kroku

Jeśli masz doświadczenie w obsłudze miarki, młotka i nie boisz się ubrudzić, to możesz zainstalować sejf ścienny samodzielnie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wszystko jest należycie zrobione, to warto pomyśleć o doświadczonej ekipie monterów.

Prawidłowy montaż sejfu ściennego wygląda następująco:

  • Przed rozpoczęciem pracy sprawdź grubość ściany. Najlepiej, gdy jest ona co najmniej o 10 centymetrów grubsza od sejfu. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac upewnić się, że wywiercenie otworu nie naruszy konstrukcji budynku.
  • Zaplanuj, na jakiej wysokości chcesz zainstalować sejf. Przede wszystkim ma być dla Ciebie wygodnie korzystać ze schowka. W kolejnym kroku wywierć otwór w ścianie, który będzie około 10 cm wyższy i 5 cm głębszy od wymiarów sejfu. Przed rozpoczęciem murowania najlepiej zabezpieczyć drzwi przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem.
  • Wmurowanie sejfu polega na użyciu zaprawy murarskiej do wypełnienia przestrzeni pomiędzy korpusem sejfu a otworem w ścianie. Po zakończeniu tej czynności otwórz drzwi sejfu i pozostaw zaprawę na około tydzień, aby w pełni związała się z murem. Pamiętaj, że korpus sejfu w ścianie będzie posiadał kilka solidnie osadzonych prętów zbrojeniowych, co zapewni odpowiednie zakotwienie w konstrukcji ściany. Innymi słowy, trzeba byłoby bardzo się postarać, żeby wyrwać go ze ściany.

Zainteresuje Cię również: Jak nie montować sejfu?

Czy kotwiczenie dużych sejfów ma sens?

Spokojny sen jest bezcenny, dlatego dla własnego spokoju warto także kotwiczyć duże sejfy. Każda dodatkowa przeszkoda dla włamywacza, to kamyczek do jego ogródka. Im więcej przeszkód napotka, tym większa szansa, że odejdzie z niczym. Ochrona kosztowności, ważnych dokumentów czy broni to ważna sprawa, a bezpieczeństwa nigdy za wiele.

Przed wyborem sejfu należy sprawdzić nośność stropu. Warto powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom. Nasi konsultanci udzielą na ten temat wyczerpujących informacji i pomogą rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Skarbiec w podłodze

Jeśli z jakichś względów nie masz możliwości zamontowania sejfu w ścianie, to pomyśl o skrytce w podłodze. Montaż przebiega podobnie, a różnica polega na sposobie otwierania drzwi i wyborze lokalizacji.

Do montażu w podłodze nadaje się standardowy sejf ścienny. Jednak dostępne są także modele z dodatkowym kołnierzem lub takie w formie rur, które instaluje się pod posadzką podłogową. Tego rodzaju modele zostały zaprojektowane z myślą o takich miejscach.

Wybierz model sejfu

Znalezienie bezpiecznego miejsca, jak i montaż są bardzo ważne. Równie istotny jest wybór sejfu, który najlepiej zabezpieczy kosztowności. Na rynku znajdziesz bardzo wiele modeli z różnym przeznaczeniem. Najważniejsze to wybrać sejf z certyfikatem i odpowiednią klasą bezpieczeństwa. Sejfy dostępne w supermarketach zazwyczaj nadają się, jako atrapa lub zabezpieczenie przed dziećmi. Złodziej poradzi sobie z nim bez większych problemów.

Sejfy domowe powinny mieć klasę bezpieczeństwa A. Tego rodzaju produkt to solidna przeszkoda dla potencjalnego złodzieja. Twoje kosztowności będą bezpieczne przy próbie nieupoważnionego wtargnięcia do skrytki.

Jeśli nie chcesz montować sejfu w ścianie, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go w szafie. To szybsza opcja, która nie wymaga kucia otworu w ścianie. Montaż wymaga przewiercenia płyty szafy i zakotwiczenia sejfu w podłożu lub ścianie.

Wymiary sejfu powinny odpowiadać Twoim potrzebom. Określ, czy będziesz przechowywać dokumenty firmowe, informacje o swoich inwestycjach, metale szlachetne, broń czy gotówkę. W ten sposób będziesz wiedział, ile miejsca potrzebujesz na swoje rzeczy. Jeśli skarbów będzie przybywać, to być może duża szafa pancerna będzie dobrym rozwiązaniem. To ciężki mebel, którego wyniesienie wymaga specjalistycznego sprzętu, co minimalizuje ryzyko wyniesienia sejfu z posesji.

Pancerne gabloty z hartowanym szkłem to estetyczne rozwiązanie, pozwalające na eksponowanie broni, dzieł sztuki czy biżuterii.

Decydując się na sejf, inwestujesz w spokój. Sejfy stają się coraz bardziej powszechnym elementem nowoczesnego domu. Wybierz model o wysokim poziomie bezpieczeństwa, a bez obaw możesz opuścić dom.

Polecane wpisy: