Dla wielu osób dzieła sztuki to perełki, którymi chce się napawać. Najlepiej, gdy takie cuda uda się kupić i cieszyć nimi oko np. we własnym domu lub firmie. W takiej sytuacji drogocenne projekty wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Będzie ono chronić inwestycję przed kradzieżą. Jeśli chcesz zabezpieczyć obrazy i inne dzieła sztuki, to warto poznać sposoby ich zabezpieczenia.
Gdzie schować dzieła sztuki?
Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to jesteś jedną z osób, która zastanawia się, jak przechowywać dzieła sztuki. To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź rozbijemy na kilka części, aby nieco bliżej przyjrzeć się metodom zabezpieczenia kosztowności.
System monitoringu
Przez wielu specjalistów to rozwiązanie nie jest przeznaczone do ochrony dzieł sztuki. Z pewnością jest to system wspomagający, który może pomóc w zidentyfikowaniu złodzieja. Jeśli kamery są na bieżąco sprawdzane przez ochronę, to istnieje szansa podjęcia interwencji wcześniej. Niemniej, gdy to jedyne zabezpieczenie, to nagranie może pomóc policji.
Detektory dotyku
Efektywnym narzędziem do zabezpieczenia kosztowności, są detektory. Wykrywają one nawet bardzo delikatne dotknięcia. Prawidłowo zainstalowany system wykorzystuje akcelerometr trzyosiowy oraz żyroskop do identyfikacji zmiany położenia. Innymi słow, kontakt z eksponatem sprawi, że uruchomi się alarm. Uzupełnieniem takiego rozwiązania jest narzędzie, które powiadomi ochronę i policję o tym zdarzeniu.
Warto podkreślić także inne istotne cechy tego systemu. Przede wszystkim, jest on całkowicie nieinwazyjny dla samego dzieła sztuki. Detektory tego typu są bezprzewodowe i montuje się je w ramie obrazu w sposób całkowicie nieinwazyjny. Co więcej, dla osób z zewnątrz praktycznie niemożliwe jest zauważenie różnicy, jeśli tylko taka dyskrecja jest wymagana. To skuteczny sposób na zabezpieczenie dzieł sztuki przed kradzieżą.
Wynajęcie stałej ochrony
Jeżeli nie prowadzisz galerii sztuki, to taki wydatek jest nieadekwatny do efektów. Ochrona może spłoszyć amatorów, ale profesjonaliści są w stanie obejść takie zabezpieczenie. W sytuacji, gdy zależy Ci na zabezpieczeniu jednego obrazu lub rzeźby, to rozpatrywanie tej metody najpewniej nie będzie miało miejsca. Warto jednak podkreślić, że zaletą wynajęcia ochrony jest możliwość szybkiego zareagowania.
Przechowywanie dzieł sztuki
Pancerne szyby, specjalne zabudowy lub gabloty, a także sejfy to narzędzia, które podnoszą bezpieczeństwo dzieł sztuki, których jesteś właścicielem. W przypadku tych ostatnich najlepiej dostosować rozmiar skrytki do wymiarów obrazu lub rzeźby. Sęk w tym, że nie będą one nigdzie wyeksponowane. Niemniej jeśli to inwestycja, a nie chcesz inwestować w dodatkowe zabezpieczenia, aby móc bezpiecznie zaprezentować obraz, to sejf jest bardzo dobrym miejscem do przechowania dzieła.
Na rynku dostępne są także przeszklone pancerne szafy. Istnieje możliwość przystosowania ich do wymiarów dzieła. W połączeniu z oświetleniem LED powstaje efektywna kompozycja, która podkreśli elegancję ekspozycji. Wówczas szafa z przeszkleniem pancernym może być eleganckim dodatkiem w gabinecie lub bardziej ruchliwym miejscu jak np. w lobby firmy.
Kolekcjonerzy mają czasami problem z brakiem miejsca na powieszenie nowego eksponatu. Jeśli na poważnie myślisz o zbieraniu cennych dzieł sztuki, to wiedz, że piwnica nie jest dobrym miejscem do ich przechowywania. Wilgoć może uszkodzić warstwę malarską lub podobrazie, a grzyb dopełni dzieła zniszczenia. Dlatego dzieła sztuki powinny być przechowywane w suchych magazynach ok. 3 metry nad podłogą. Warto także sprawdzić, jak kształtuje się temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej, gdy na przestrzeni roku są stabilne, bez częstych i dużych wahań.
Jak zabezpieczyć działa sztuki?
Tak zwane „białe kruki” wśród dzieł sztuki nie tylko elektryzują wyobraźnię, ale ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Dla części osób to inwestycja, a dla innych możliwość spełnienia swoich marzeń. Niezależnie od ilości eksponatów w domu lub w firmie, warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu.
Ochrona dzieł sztuki sprawdza się najlepiej, gdy składa się z wielu etapów. Same kamery mogą nie wystarczyć, aby skutecznie zabezpieczyć eksponat. Przydają się także detektory ruchu, współpraca z agencją ochroniarską, a także pancerne szafy i sejfy. W przypadku tych ostatnich dużą zaletą jest ich ognioodporność, a także wodoszczelność. Dzięki temu są w stanie oprzeć się złodziejowi, ale także żywiołom. Nie warto więc polegać na jednym system i lepiej pomyśleć o kompleksowym i wielowymiarowym zabezpieczeniu dzieł sztuki.
Polecamy również: