Kantor wymiany walut jest popularnym biznesem, szczególnie że po okresie pandemii wiele osób wróciło do podróżowania, a także do pracy za granicę. Dobrze zlokalizowany punkt zapewni znaczny obrót. Trzeba jednak przygotować się na różne waluty, wynegocjować dla siebie dobre warunki wymiany i odpowiednio zabezpieczyć przechowywane pieniądze. Ponadto trzeba zdobyć zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.
Prowadzenie kantoru zgodnie z wymogami ustawy
Kantory wymiany walut to obszar regulowany przez państwo. Osoby, które prowadzą tego typu działalność, podlegają rygorystycznym regulacjom i muszą być zarejestrowane w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ponadto ważne są także Prawo przedsiębiorców i prawo dewizowe, które stanowią kluczowe akty prawne dotyczące działalności kantorowej.
Zgodnie z ustawą o prawie dewizowym, działalność kantorowa obejmuje kupno, sprzedaż i pośrednictwo w walutach obcych. To związane jest z kompleksowymi procedurami oraz rygorystycznymi przepisami. Bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę, gdyż kantory obracają dużymi ilościami gotówki, co stwarza ryzyko dla przestępczości. Zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego staje się więc niezmiernie istotne, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia dużych sum pieniędzy w różnych walutach.
Sejf w kantorze – jak bezpiecznie przechowywać gotówkę?
Kantory obracają nawet równowartością dziesiątek tysięcy złotych w ciągu dnia. Wszystko zależy od lokalizacji, a czasami pory roku. W związku z tym transport i przechowywanie gotówki wymaga solidnych zabezpieczeń.
Na poziom bezpieczeństwa pieniędzy w kantorze wpływa:
- sejf lub kasa pancerna;
- system monitoringu;
- bezpieczeństwo fizyczne;
- systemy alarmowe;
- zabezpieczenie przed ogniem i wodą.
Jednym z ostatnich systemów zabezpieczeń jest kasa pancerna. Jest ona ostatnią nadzieją na to, aby złodziej odszedł z niczym. W związku z tym sejf do kantoru powinien zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. W dalszej części artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Jak przechowywać pieniądze w kantorze? Wybierz bezpieczny sejf
Zacznij od określenia wielkości sejfu. Jeśli przechowujesz dużo gotówki w różnych walutach, to przyda się większy mebel. Najlepiej taki, którego nie będzie można wynieść bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Ponadto ważna jest klasa odporności. Najpopularniejsze to:
- S1 wg normy EN 14450;
- S2 wg normy EN 14450;
- Klasa I wg normy EN 1143-1.
Dla przykładu w klasie S1 znajduje się korpus jednościankowy o grubości 3 mm, S2 wyposażone jest w korpus dwuściankowy o grubości 30 mm, a w Klasie I znajduje się korpus wielościankowy o grubości 38 milimetrów.
W przypadku klasy S1 włamywaczowi może poszczęścić się i dostanie się do środka przy użyciu śrubokrętu, młotka czy łomu. Z kolei w Klasie I potrzebne będą elektronarzędzia, aby dostać się do wewnątrz. Istnieją modele, które są w stanie oprzeć się nawet większej sile.
Sposób otwierania powinien być łatwy w obsłudze dla osób upoważnionych i trudny do sforsowania dla złodzieja. Na rynku dostępne są modele z zamkiem na klucz, z zamkiem cyfrowym i na dane biometryczne. Największą popularnością cieszą się sejfy otwierane za pomocą PIN-u. Jest tylko jedno „ale”.
Tanie sejfy zasilane są baterią. Jeśli się ona rozładuje, to nie będziesz mógł otworzyć sejfu. W przypadku bardziej poważnych konstrukcji sejf ma zasilanie zewnętrzne, co rozwiązuje ten problem. Nie brakuje jednak zwolenników zamków biometrycznych i na tradycyjny klucz. Warto więc przemyśleć, jakie otwarcie będzie najlepsze dla Ciebie i Twoich pracowników.
Jak gotówka, to ustawa AML o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Jeżeli chcesz prowadzić działalność kantorową, to powinieneś zrozumieć przepisy ustawy dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML). Jest to akt prawny, zgodnie z którym należy spełnić szereg zobowiązań, aby zapobiec przestępstwom związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Kantory są jednymi z instytucji podlegających szczególnej uwadze w zakresie analizy informacji od klientów. Obejmuje to m.in. stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, identyfikację klientów oraz rozpoznawanie ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Ważne sytuacje wymagające działań ze strony kantoru obejmują przeprowadzanie transakcji powyżej 15 000 euro, podejrzenia dotyczące prawdziwości lub kompletności danych klienta, a także podejrzenia prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Dodatkowo kantory muszą opracować wewnętrzne procedury obejmujące różne aspekty ich działalności, takie jak działania zmierzające do ograniczenia ryzyka prania pieniędzy, ocenianie ryzyka, zarządzanie ryzykiem oraz przechowywanie dokumentów i informacji.
Osoby odpowiedzialne za przeciwdziałanie praniu pieniędzy powinny regularnie uczestniczyć w szkoleniach związanych z tymi obowiązkami, co stanowi wymóg dla przedsiębiorstw prowadzących kantory. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w przepisach ustawy AML.
Bezpieczny kantor
Ochrona pieniędzy to nie tylko zabezpieczenie gotówki w sejfie, ale także działania mające na celu uniemożliwienie wprowadzenia środków pieniężnych pochodzących z przestępstw. Istotne jest, aby przestrzegać regulacji. Niemniej ważne jest fizyczne bezpieczeństwo pieniędzy, na które wpływ ma sejf.
Dobrze dopasowany sejf, o wysokiej klasie bezpieczeństwa zapewni ochronę nawet w zetknięciu się z elektronarzędziami. Wybierając tego typu model, masz pewność, że Twoje podstawowe aktywa, jakimi są pieniądze, leżą bezpiecznie zdeponowane w skarbcu.