Jeżeli celem jest zabezpieczenie najcenniejszych skarbów, dokumentów i pieniędzy, sejfy są niezastąpione. Niestety nawet najwyższej klasy skrytki pancerne mogą co jakiś czas się zepsuć. Istnieje też ryzyko zgubienia klucza lub zapomnienia kodu dostępu. W tym artykule omówimy konkretnie, co robić, kiedy sejf nie działa.
Źle wpisany kod – co robić?
Wprowadzenie błędnego kodu do sejfu to częsty problem. Niektóre modele skrytek pancernych włączają tryb blokady po paru nieudanych próbach otwarcia. Zablokowanie sejfu może trwać przez określony czas, ustanowiony przed producenta. W przypadku parukrotnego wprowadzenia błędnego kodu sejf się nie otwiera — jego otworzenie może okazać się niemożliwe.
Jeżeli wpisałeś błędny kod, powinieneś przede wszystkim unikać prób otwarcia sejfu w panice, gdyż może to wydłużyć czas blokady. Najlepiej w takiej sytuacji poczekać przez określony czas i spróbować przypomnieć sobie właściwy kod.
W przypadku, gdy sejf nie działa, bo zapomniałeś kodo, nie próbuj otwierać go siłą. Zamiast tego najlepiej, jeśli skorzystasz z pomocy profesjonalnego serwisu sprzedaży, żeby uniknąć uszkodzenia sejfu bądź zamka.
Zmiana kodu
Zmiana kodu zamka sejfu jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Nigdy nie pozostawiaj fabrycznego kodu producenta, ponieważ zwiększa to ryzyko dostępu do sejfu przez osoby nieuprawnione.
Kod do zamka powinno się zmieniać tylko przy otwartych drzwiach sejfu i starannym zapoznaniu się z instrukcją obsługi. W innym wypadku drzwi od skrytki pancernej mogą się zamknąć, a konsekwencją tego będzie wizyta w serwisie sejfów.
Utrata kluczy do sejfu
Jeżeli posiadasz sejf z zamkiem na klucz, powinieneś pamiętać o odpowiednim przechowywaniu kluczy. Najlepiej trzymać je przy sobie lub w bezpiecznym do tego miejscu. Przede wszystkim kluczy nie wolno trzymać na stale w zamku, ponieważ skrytka traci wtedy swoje zabezpieczenie.
Kluczy nie powinieneś też trzymać w łatwo dostępnym miejscu. W przypadku ich zgubienia i kiedy sejf nie działa, skontaktuj się ze sprzedawcą, który pomoże w uzyskaniu duplikatu klucza lub awaryjnie otworzy skrytkę pancerną i wymieni cały zamek.
Uszkodzony sejf w transporcie
Sejfy najczęściej kupowane są z dostawą, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie skrytki pancerne mogą okazać się zbyt ciężkie lub nieporęczne, co może prowadzić do ich uszkodzenia w czasie transportu.
Niestety gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń powstałych z powodu nieodpowiedniego transportu sejfu. W przypadku, gdy do tego już doszło, należy sporządzić protokół uszkodzenia we współpracy z przewoźnikiem. Taki dokument będzie kluczowym dowodem w przypadku roszczeń odszkodowawczych.
Jeżeli sejf nie działa, gdyż został uszkodzony w czasie transportu, należy niezwłocznie poinformować o uszkodzeniu sprzedawcę, jeśli to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za zniszczenie.
Fachowa naprawa
Niezależnie od źródła uszkodzenia sejfu, nie próbuj jego naprawy na własną rękę. Uszkodzona skrytka pancerna powinna zostać dostarczona do profesjonalnego serwisu, gdzie zostanie dokładnie oceniony i poddany fachowej naprawie. W przypadku, gdy sejf nie działa lub jest uszkodzony, nie próbuj otwierać go siłą, szczególnie wtedy, kiedy nie znasz przyczyny problemu.
Siłowe próby mogą spowodować uszkodzenie sejfu lub zamka, czego przecież nie chcesz. Dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc profesjonalistów. Doświadczeni technicy są w stanie zdiagnozować i rozwiązać problemy ze skrytką pancerną — otworzą ją bez uszkodzeń.
Co zrobić, gdy sejf się nie otwiera? Podsumowanie
Sejf to niezawodne narzędzie przeznaczone do zabezpieczenia cennych przedmiotów pod warunkiem, że jest używane prawidłowo i utrzymane w dobrej kondycji. W przypadku zapomnienia kodu dostępu trzeba zachować przede wszystkim spokój. Jeżeli sejf jest uszkodzony lub nie możesz się do niego dostać, musisz udać się do specjalisty. W serwisie z pewnością problem zostanie zażegnany.