Przewiezienie sejfu, który niekiedy może ważyć nawet kilkaset kilogramów, to zadanie, którego nie każdy spedytor się podejmie. Wyzwaniem jest nie tylko samo przeniesienie ciężkiego pojemnika wraz z kosztownościami. Jest nim także bezpieczne pokonanie np. schodów i dostarczenie go na nowe miejsce. Warto wiedzieć, dlaczego sejfy miewają tak dużą wagę i czy zmiana ich lokalizacji jest możliwa.
Dlaczego sejfy są ciężkie?
By sejf nie był możliwy do wyniesienia przez złodzieja, wcale nie musi być przytwierdzony do stałych elementów konstrukcyjnych domu. Bowiem dla włamywaczy każda czynność, która przysporzy im trudności, zostanie pominięta. Dlatego też sejfy o wysokiej klasie odporności na włamanie, z solidnymi zamkami pozostają nienaruszone. Teoretycznie przestępca mógłby zająć się otwarciem pojemnika, gdy już opuści posesję. Jednak przeszkodą w tym wypadku jest znacząca waga. Wyniesienie sejfu wymagałoby bowiem zaangażowania co najmniej kilku osób i specjalnego sprzętu. To również nie wchodzi w rachubę, bo włamanie i kradzież musi zająć zaledwie kilka minut. Waga pojemników jest także ściśle powiązana z zastosowanymi materiałami, wykorzystanymi zamkami i zabezpieczeniami. To wszystko upakowane w jednym sejfie składa się na jego dużą masę.
Transport sejfu
Chcąc bezpiecznie przetransportować ciężki sejf, należy podejść do tego zadania strategicznie. Warto uświadomić sobie, że dokonanie tego bez pomocy będzie praktycznie niemożliwe, ponieważ trzeba będzie zaangażować co najmniej dwie osoby – najlepiej fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Niezwykle ważna jest także dyskrecja. Żaden właściciel sejfu nie chce, by wszyscy jego sąsiedzi dowiedzieli się o tym, że jest on w posiadaniu takiego pojemnika i przenosi go w inne miejsce. Warto zatem zaangażować profesjonalną firmę transportową, która nie tylko zajmie się sprawnym przeniesieniem sejfu, ale także nie będzie rzucała się w oczy podczas działania.
Bezpieczne wyniesienie sejfu
By sejf mógł być bezpiecznie wyniesiony, należy wcześniej poinformować firmę transportową o tym, jaką drogę będzie musiał on pokonać. Bardzo ważne jest zaznaczenie przeszkód, np. schodów, i sprawdzenie, czy od czasu montażu sejfu w naszym domu nie pojawiły się jakieś trudności w jego przeniesieniu. Chociażby szerokość jednych drzwi po niedawnym remoncie mogła ulec zmianie i należy sprawdzić, czy możliwe jest ponowne przejście przez nie razem z pojemnikiem.
Nie bez znaczenia jest także zabezpieczenie zawartości sejfu, którą na czas transportu lepiej dokładnie schować w tylko sobie znanym miejscu.
Na koniec nie można pominąć zachowania wszelkich środków ostrożności, by nikt nie ucierpiał podczas przenoszenia masywnego sejfu. W czasie samego wynoszenia i wnoszenia pojemnika łatwo także o uszkodzenie zarówno sejfu, jak i elementów wnętrz, np. podłóg, narożników ścian czy drzwi. Biorąc to wszystko pod uwagę, podczas przeprowadzki najlepiej skorzystać z profesjonalnego transportu Hartmann Tresore. Nowe sejfy są natomiast transportowane bezpośrednio na miejsce przez producenta nieoznakowanym samochodem, dzięki czemu nikt postronny nie dowie się, co jest przedmiotem nietypowej przesyłki.