Kradzież pieniędzy w rodzinie – co zrobić?

Jak działa sejf antywłamaniowy?

Dom rodzinny to miejsce, w którym każdy powinien czuć się bezpieczenie. Niestety policyjny statystyki jasno pokazują, że kradzieże wewnątrz rodzin są znacznie powszechniejsze, niż mogłoby się zdawać. Kto jednak najczęściej kradnie? Według statystyk są to wnuczkowie, którzy okradają swoich dziadków. Do tego powszechne są przypadki kradzieży między rodzeństwem. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed tym problemem.

Problem kradzieży w rodzinie

Okazuje się, że najczęściej ofiarami kradzieży w rodzinie padają osoby starsze, czyli ciotki, dziadkowe, rodzice czy wujkowie. Okradani są oni głównie przez wnuków i siostrzeńców. Kolejnym powszechnym problemem jest kradzież pomiędzy rodzeństwem.

Warto jednak zaznaczyć, że w kwestii kradzieży w rodzinie nie ma jednej reguły, gdyż według statystyk policyjnych, kraść może praktycznie każdy. Tego typu problem może być jednak trudny do wykrycia. Przede wszystkim złodziej zostawia mniej śladów — doskonale wie, gdzie co leży i zna rozkład dnia całej rodziny. Co więcej, często rodzinie trudno uwierzyć, że najbliższa osoba mogłaby ich okraść.

W rezultacie w wielu przypadkach jest tak, że kradzieże domowe ciągną się latami, a sprawny pozostają bezkarni. Przeważnie tego rodzaju przestępstwo dotyczy pieniędzy, najczęściej gotówki. Radziej mowa tutaj o kosztownej biżuterii. Niekiedy z domu znikają też różnego rodzaju sprzęty — wtedy domownik często pozoruje kradzież z włamaniem.

Dlaczego kradzieże w rodzinie zdarzają się coraz częściej?

Kradzież w rodzinie to powszechny problem. Jest tak, ponieważ dom rodzinny to miejsce, w którym każdy ufa sobie nawzajem — najbliższa osoba wydaje się ostatnią, która mogłaby nas okraść. Właśnie ta naiwność i zaufanie do rodziny sprawia, że często ludzie nie zabezpieczają swojego majątku. Kosztowności i gotówka trzymana jest w niewystarczająco zabezpieczonym miejscu, co jest powszechnym błędem.

Przetrzymywanie cennych rzeczy w nieodpowiednim do tego miejscu tworzy warunki do kradzieży. W przypadku, gdy dzieci lub partnerzy mają długi, których nie chcą ujawnić, dostęp do niezabezpieczonej gotówki może skusić ich do popełnienia kradzieży.

Kolejnym problemem jest to, że kradzieże w rodzinie często są trudne do wykrycia. Ofiary w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z braków w swoim majątku, gdyż rzeczy znikają powoli i subtelnie. Można jednak się przed tym skutecznie zabezpieczyć.

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą – domowy sejf antywłamaniowy

Jednak jak zabezpieczyć swój majątek przed kradzieżą w rodzinie? Trzymanie kosztowności w skrytkach bankowych nie dla każdej osoby jest optymalnym rozwiązaniem. Często ludzie chcą mieć wszystko pod ręką, w tym także gotówkę czy biżuterię. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest kupno sejfu domowego. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że nie może znajdować się on w widocznym i dobrze znanym dla domowników miejscu. Skrytka pancerna powinna być zainstalowana w miejscu niedostępnym dla innych. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, konieczne jest ukrycie kodu dostępu przed rodziną.

Ciężkim dylematem może być kwestia zarządzania kodem dostępu do sejfu. Można rozważyć rozwiązanie, w którym podaje się ten kod członkom rodziny, np. żonie, jednak stwarza to pewne ryzyko. O wiele lepszym wyborem jest każdorazowe podawanie kodu członkom rodziny wtedy, kiedy ktoś go faktycznie potrzebuje. Bliska osoba informuje o potrzebie dostania się do skrytki, a po użyciu PIN-u, należy go zmienić na nowy, żeby do skrytki nie miał nikt stałego dostępu.

Ciekawą alternatywą dla sejfów z zamkiem na klucz lub na kod dostępu są wersje z zamkiem biometrycznym na odcisk palca. Takie rozwiązanie gwarantuje, że tylko właściciel będzie miał dostęp do zawartości skrytki pancernej.