Jak działa zamek sejfowy z czytnikiem na odcisk palca?

biometria zamek sejfowy biometryczny

Biometria to coraz bardziej znana technologia, wykorzystywana m.in. do uwierzytelniania dostępu w smartfonach czy w bankowości elektronicznej. Rozwiązania biometryczne są uznawane za bezpieczne i wygodne, ponieważ nie trzeba zapamiętywać skomplikowanych haseł czy kodów PIN. System zabezpieczeń rozpoznaje użytkownika na podstawie jego charakterystycznych i indywidualnych cech, które są niemożliwe do podrobienia czy przechwycenia. Na takiej zasadzie działają także zamki biometryczne w sejfach, które do otwarcia wymagają przesunięcia palcem po skanerze. W praktyce to duży komfort – nie musimy bowiem nosić przy sobie klucza czy zapamiętywać kodu.

Biometria i jej zastosowania

Tradycyjne metody uwierzytelniania polegają na podaniu przez użytkownika określonej informacji, np. hasła dostępu czy kodu PIN. Choć jest to sposób sprawdzony i dobrze znany, to nie zawsze wygodny na co dzień. W morzu koniecznych do zapamiętania haseł i ciągów cyfr łatwo bowiem o pomyłkę. Metody biometryczne zmieniają wspomniany sposób weryfikacji – z informacji, które trzeba podać – w kierunku rozpoznania użytkownika przez czytniki i zaawansowane systemy. Biometria bazuje na mierzeniu indywidualnych i unikalnych cech ludzi, które pozwalają ich rozpoznać i odróżnić od innych. Technologia może więc wykorzystywać i identyfikować np. linie papilarne palca, rysy twarzy, głos czy tęczówkę oka. Jednocześnie biometria zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa. Zastosowanie takiego rozwiązania wyklucza ryzyko wyłudzenia czy wykradzenia kodu PIN przez osoby niepowołane. Dlatego też zamki biometryczne z powodzeniem wykorzystuje się także w sejfach.

Zamki biometryczne w sejfach – jak działają?

W sejfach i szafach Hartmann Tresore wykorzystuje się zamki biometryczne z czujnikiem linii papilarnych palca i termiczną metodą odczytu. Są to zamki certyfikowane przez restrykcyjną, niemiecką instytucję VdS Schadenverhütung GmbH (Związek Ubezpieczycieli Szkód Profilaktyka Szkód VdS), co potwierdza ich wysoki standard bezpieczeństwa. Taki zamek zawiera specjalny czytnik, po którym przeciąga się palcem, by otworzyć sejf. Dzięki tej metodzie właściciel skrytki nie zostawia odcisków palców, które można skopiować. Zamek nie zapisuje także całości odcisku, ale wyłącznie tzw. minucje, czyli charakterystyczne punkty linii papilarnych, niepowtarzalne dla każdego człowieka. Co ważne, zamki biometryczne można wykorzystywać zarówno w sejfach domowych, jak i w firmie, ponieważ mogą one sczytywać odciski nie tylko jednej, ale różnych, uprawnionych osób w zależności od konfiguracji.

Kiedy zdecydować się na sejfowy zamek biometryczny?

Warto wybrać zamek biometryczny w sejfie, gdy nie chcemy nosić i chować kluczy, a także zapamiętywać kodu PIN. Jednocześnie rezygnacja z otwierania sejfu kodem to także większe bezpieczeństwo – nie występuje ryzyko wyśledzenia
ciągu cyfr. W przypadku zamka biometrycznego sejf może otworzyć wyłącznie osoba uprawniona. Nie trzeba także obawiać się problemów z otwarciem sejfu, ponieważ nawet w razie małych skaleczeń palca, skaner dokona prawidłowego odczytu. Zamek biometryczny jest więc szczególnie polecany wszędzie tam, gdzie potrzebny jest najwyższy stopień zabezpieczeń przy zachowaniu dużej wygody.