5 powodów, dla których nie warto kupować sejfu na chybił trafił

sejf

Sejf musi być dopasowany do twoich potrzeb, żeby należycie spełniał swoją rolę. Bez względu na to, czy zamierzasz go umieścić w domu, czy w firmie. Nieprzemyślany zakup stanie się źródłem frustracji i niepotrzebnym wydatkiem. Produkt, który miał zapewniać ochronę przed zniszczeniem i osobami trzecimi, będzie postrzegany jako niewiele znaczący element wyposażenia.

1. Jakość

W kręgu twoich zainteresowań powinny znajdować się tylko sejfy przetestowane przez niezależne instytucje kontrolno-certyfikujące, czyli np. VdS Schadenverhütung GmbH lub ESSA. Produkt może kusić, np. atrakcyjnym wyglądem, ale zawsze warto sprawdzić, czy ma stosowną plakietkę w środku. Z niej potencjalny nabywca pozna cechy danego modelu, m.in. odporność na włamanie, czy wagę. W przypadku sejfów ognioodpornych znajdzie tam też informacje związane z ochroną przeciwpożarową.

2. Źródło

Niekiedy chęć okazyjnego zakupu przysłania racjonalne myślenie. Niestety, wyjątkowo tani sejf może szybko stać się powodem wielu rozczarowań. Dotyczy to zwłaszcza transakcji z drugiej ręki. Taki sprzęt jest już częściowo zużyty i bardziej podatny na różne awarie, a to wpływa na jakość zabezpieczenia. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza posiadacze broni. Zgodnie z obowiązującym prawem to właśnie na nich spoczywa wyłączna odpowiedzialność za zgodne z prawem przechowywanie broni. Ponadto nie brakuje producentów, którzy przyznają gwarancję, ale tylko pierwotnemu nabywcy.

3. Charakterystyka

Sejf powinien być wybrany na miarę potrzeb danego klienta. Jeśli chcesz kupić taki sam model jak znajomy ma w domu lub firmie, to prawdopodobnie nie podejmiesz optymalnej decyzji. Kowalskiemu może najbardziej zależeć np. na zabezpieczeniu elektronicznych nośników pamięci, w tym m.in. kart pamięci, dysków zewnętrznych czy płyt DVD. Tobie tzw. data sejf nie musi być wcale potrzebny. Przed zniszczeniem lub niepożądanym działaniem osób trzecich chcesz bowiem zabezpieczyć np. kolekcję zegarków.

4. Wymiary

Na rynku dostępne są sejfy różnej wielkości. Wybór „na oko” znacznie zwiększa prawdopodobieństwo niedopasowania do danego pomieszczenia, zwłaszcza już urządzonego. W katalogach i u sprzedawców można bez problemu sprawdzić wymiary zewnętrzne i wewnętrzne. Te ostatnie też mają duże znaczenie. Pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy w sejfie zmieszczą się poszczególne przedmioty i kosztowności.

5. Zamek

Rodzaj zamka w sejfie to tylko pozornie kwestia znajdująca się na dalszym planie. Przekonuje się o tym część klientów już po dokonaniu zakupu. W tym przypadku nieprzemyślana decyzja wpływa na komfort użytkowania. Wybór najtańszego rozwiązania oznacza zamykanie na klucz, który można stosunkowo łatwo podrobić. Trzeba więc znaleźć bezpieczne miejsce do jego przechowywania.